fot. twitter.com

Ustawa zmniejszająca tzw. podatek miedziowy płacony przez KGHM trafi prezydenta

Ustawa zmniejszająca tzw. podatek miedziowy płacony przez KGHM trafi do podpisu prezydenta. W czwartek za projektem opowiedział się Senat. Nowela obniży wpływy do budżetu państwa o szacunkowe 180 mln zł w tym roku. W kolejnych latach będzie to nawet 240 mln zł. Największym płatnikiem tego podatku jest KGHM. Do tej pory spółka zapłaciła blisko 10 mld złotych.

W ocenie „Solidarności” ten podatek powinien być zmniejszony o co najmniej 40 proc. – podkreślił przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” Józef Czyczerski.

– W ocenie „Solidarności” ten podatek powinien być na dzisiaj zamrożony, w związku z tym, że skutki tego podatku są tak negatywne dla funkcjonowania i rozwoju przemysłu miedziowego w Polsce, że trzeba było dokładnie to przeanalizować. W ocenie „Solidarności” ten podatek powinien być zmniejszony, nie o 15 proc., ale na poziomie ok. 40 proc. abyśmy byli konkurencyjni, w związku z tym, że polska miedź jest w stu procentach sprzedawana na giełdzie w Londynie. Na pewno zmniejszenie obciążenia podatkowego nawet o te 15 proc. spowoduje, że będziemy mieli szansę mniej się zadłużać – wskazał Józef Czyczerski.

Obniżenie podatku było jednym z punktów umowy, zawartej w województwie dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

Według wnioskodawców, nowelizacja jest zgodna z europejskim prawem i nie wymaga unijnej notyfikacji.

RIRM

drukuj