fot. PAP/Andrzej Lange

KGHM Polska Miedź wspiera placówki medyczne w walce z koronawirusem

Do Polski docierają kolejne dostawy materiałów ochronnych i sprzętu medycznego z Chin. Wszystko dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszego miedziowego giganta – KGHM Polska Miedź. Zakup został sfinansowany w całości ze środków własnych spółki. Transport obsługiwany jest przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

Na warszawskim lotnisku Okęcie przyjmowane są kolejne transporty środków ochronnych z Chin. To niezbędny materiał w walce z koronawirusem.

– Oczywiście są to środki pierwszej potrzeby, czyli ponad 450 tysięcy masek ochronnych, ponad 200 tysięcy kombinezonów ochronnych, ponad 100 tysięcy medycznych gogli ochronnych – mówi Marcin Chludziński, prezes KHGM Polska Miedź.

Do tej pory do Polski przyleciały cztery samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT. W środę i w czwartek dostarczono 50 respiratorów.

– Transporty ze sprzętem medycznym, które docierają do Polski, dzięki spółkom Skarbu Państwa, dzięki narodowemu przewoźnikowi lotniczemu, to jest jeden z elementów, w jaki sposób koncerny, podmioty gospodarcze, w których udział ma polskie państwo, zaangażowały się od pierwszego dnia w walkę z koronawirusem – tłumaczy Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Łączna wartość przywiezionego towaru to ponad 20 milionów dolarów. Sprzęt przekazywany jest do Agencji Rezerw Materiałowych. Stamtąd do szpitali, ale na tym nie koniec. W Chinach kompletowane są kolejne dostawy.

– To będzie, to ponad 1500 metrów sześciennych, żeby to zobrazować, to jest mniej więcej – w dużym skrócie – sześć dobrych samolotów cargo, albo dwa samoloty największe transportowe, czyli samoloty Rusłan – wskazuje prezes Marcin Chludziński.

KGHM Polska Miedź uruchomiła także produkcję płynów dezynfekujących. W ciągu doby wytwarzanych jest ponad 30 tysięcy litrów.

– Walczymy z globalnym wyzwaniem, także tutaj odpowiedzieliśmy na apel prezesa Chludzińskiego i kiedy zapytał, czy jesteśmy w stanie produkować, odpowiedzieliśmy natychmiast: „Tak” – mówi Grzegorz Sosna, prezes Nitroerg S.A..

Płyn trafił już do szpitali, placówek medycznych, urzędów, kopalń i hut.

– Musimy mieć pełne zabezpieczenie, żeby móc skutecznie podejmować działania walki z koronawirusem. Uzupełniać ten import, który – również dzięki spółkom Skarbu Państwa – dzisiaj daje nam taką szansę, aby zabezpieczyć  krajowe zapotrzebowanie – podkreśla wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Spółka KGHM przekazała także budynki samorządom na cele kwarantanny.

 

TV Trwam News

drukuj