fot. pixabay.com

Ponad milion osób zarażonych koronawirusem

Na całym świecie liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła milion. W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Po miesiącach nierównej walki z koronawirusem cień nadziei pojawił się we Włoszech. Choć w kraju nie ma żadnej strefy, w której nie krążyłby wirus, w ostatnich dniach obserwuje się spowolnienie zakażeń. Poinformował o tym krajowy instytut zdrowia.

Wszystkie wprowadzone dotąd obostrzenia, decyzją rządu, zostały przedłużone do 13 kwietnia, o czym oznajmił premier Giuseppe Conte.

– Gdybyśmy przestali przestrzegać zasad, gdybyśmy postanowili je złagodzić, wszystkie poświęcenia byłyby daremne – podkreślił premier Włoch Giuseppe Conte.

Dramatyczna sytuacja utrzymuje się w Hiszpanii. Wzrosła liczba pacjentów, którzy wymagali przeniesienia na oddział intensywnej terapii. Z godziny na godzinę wzrasta także liczba zarażonych i zgonów.

– W tej chwili brakuje nam personelu, a wielu pracowników, których wciąż mamy, jest w niebezpiecznej sytuacji. Mogą stać się nosicielami wirusa, mogą być niebezpieczni dla innych ludzi, ponieważ wiemy, że transmisja może nastąpić nawet zanim pojawią się objawy – powiedział Josep Maria, lekarz w szpitalu w Barcelonie.

Czwartek był jak dotąd najtragiczniejszym dniem epidemii w USA. W żadnym innym państwie świata wcześniej nie odnotowano ponad tysiąca zgonów w ciągu 24 godzin. Amerykańska administracja rozważa kolejne kroki, które miałyby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

– Dla naszego narodu nadchodzą trudne dni. Będziemy mieć teraz kilka tygodni, a zwłaszcza kilka dni, które będą przerażające. Ale nawet w najbardziej wymagających czasach Amerykanie nie rozpaczają. Nie poddajemy się strachowi. Trzymamy się razem. Wytrwamy i wygramy – zaznaczył prezydent USA Donald Trump.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano na Ukrainie 3 marca. Po miesiącu  liczba zakażonych oscyluje wokół tysiąca. Parlament kraju kilka dni temu  zadecydował o zmianie na stanowisku ministra zdrowia. Chce także ratować krajową gospodarkę.

– Jest to trudne dla całego świata i jest bardzo trudne dla Ukrainy. Wsparcie ukraińskiej gospodarki jest dzisiaj dla nas bardzo ważne, wsparcie dla osób pracujących w biznesie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

14-dniową kwarantannę zakończyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pomimo obowiązujących już kontroli i utrudnień granicznych, do kraju każdego dnia wjeżdża blisko 20 tys. osób. Rząd rozważa jednak rozszerzenie kontroli m.in. na granicy z Polską.

– Nowe badania pokazują, że niektóre osoby zarażone COVID-19 doświadczają tak lekkich objawów, że ich nie zauważają lub nawet nie mają żadnych objawów, ale wciąż uwalniają wirusa – powiedział Lothar Wieler, prezes Instytutu Roberta Kocha.

Ze względu na koronawirusa i zagrożenie terrorystyczne, decyzję o przedłużeniu kontroli granic do końca października podjął rząd we Francji. Z powodu pandemii zmarło tam ponad 5 tys. osób. Każdego dnia rośnie także liczba zarażonych.

– Francja zaproponowała utworzenie wyjątkowego i tymczasowego wspólnego funduszu przeznaczonego na pomoc wszystkim krajom UE, który w skoordynowany sposób rozpocznie odbudowę – poinformował Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów Francji.

Ponad 3 tys. zgonów odnotowano także w Wielkiej Brytanii. W niedzielę orędzie do narodu wygłosi brytyjska królowa Elżbieta II. Takie wydarzenie ma miejsce tylko podczas świąt Bożego Narodzenia i w sytuacjach nadzwyczajnych.  Do tej pory, w 68-letnich rządach monarchini, było ich zaledwie trzy.

 

TV Trwam News

drukuj