fot. Adam Guz/KPRM

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

Rośnie liczba chorych na koronawirusa w Polsce. Zachorowało już ponad sto osób. Zmarły trzy. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego.

Rząd podjął w piątek decyzję o wprowadzeniu stanu epidemicznego.

Cała Polska wchodzi w nowy etap walki z koronawirusem – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Granice Polski zostały zamknięte. Nieczynne będą także restauracje, kawiarnie i galerie handlowe. Zgromadzenia na ponad pięćdziesiąt osób są zakazane.

Byliśmy zmuszeni wprowadzić pakiet rozwiązań, który nie jest dla nas komfortowy, ale niestety jest konieczny – mówił premier RP.

Wszystko po to, aby pokonać epidemię koronawirusa,

Trzeba powiedzieć jasno: ani w Polsce, ani na świecie nie było od wielu lat większego kryzysu. Koronawirus jest wielkim zagrożeniem dla wszystkich, nawet dla najbogatszych krajów. Dotychczasowe rozwiązania nie wystarczają, stąd pakiet działań – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapewnił, że rząd pracuje nad najlepszymi zabezpieczenia polskich obywateli. Od niedzieli wszystkie granice polski zostaną zamknięte dla cudzoziemców. Odstępstwa będą dotyczyły jedynie tych, którzy legalnie pracują w Polsce.

Te osoby, jeżeli w tej chwili są zagranicą i będą chciały wrócić do Polski, jako swojego miejsca pobytu i pracy, będą mogły wrócić. Warunek jest jeden: 14 dni kwarantanny zaraz po przekroczeniu granicy – powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Osoba przekraczająca granicę będzie poddana kontroli sanitarnej. Będzie też musiała wypełnić kartę pobytu ze wskazaniem miejsca, w którym spędzi kwarantannę – wskazał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Jeżeli takiego miejsca nie ma. Wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać – mówił prof. Łukasz Szumowski.

Ruch graniczny będzie odbywał się tylko na wybranych przejściach. Zawieszone zostały także wszystkie międzynarodowe loty i połączenia kolejowe.

Rząd zapewnił, że nie pozostawi Polaków, którzy chcą wrócić do kraju bez pomocy. Polskie władze szykuje specjalną operację powrotów. Zaplanowane wcześniej loty czarterowe odbędą się zgodnie z planem. Będą także dodatkowe loty.

To będzie dotyczyło takich państw jak Wielka Brytania, Malta, Cypr i USA – powiedział Mateusz Morawiecki.

PLL LOT przygotują specjalną ofertę dla tych, którzy utknęli w innych zakątkach świata. Na stronie PLL LOT będzie możliwość zapisywania się na powroty do kraju. Cena będzie jednakowa dla wszystkich. Dodatkowe koszty poniesie budżet państwa.

Państwo polskie dopomoże w powrocie naszym obywatelom na terytorium RP – dodał szef rządu.

LOT jest już gotowy do realizacji do tego zadania – zapewnił prezes spółki.

Mamy nadzieję, że pierwsze loty czarterowe, zorganizowane w tej formule, polecą już w niedzielę – dodał Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.

Bez zmian ma się odbywać transport cargo. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. Przedstawiciele władz apelują, by nie wychodzić z domów bez wyraźnej potrzeby. Bardzo ważne jest także przestrzeganie kwarantanny.

Nasza odpowiedzialność jedni za drugich jest bardzo ważna – powiedział Mateusz Morawiecki.

To postawa, które może pomóc w walce z epidemią.

Odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek to jest prawdziwe lekarstwo na koronawirusa. My sobie z nim poradzimy. To pewnie będzie trochę trwało – zaznaczył Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Dobra informacja jest taka, że 13 osób w Polsce udało się wyleczyć.

TV Trwam News

 

drukuj