fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm: Komisja Zdrowia odrzuciła wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Złożyła go Koalicja Obywatelska.

W stronę prof. Łukasza Szumowskiego opozycja skierowała szereg zarzutów.

– Całe wasze zapowiedzi, że cokolwiek zrobiliście, to jest tak naprawdę hucpa. Mieliśmy szczęście jako Polacy, że byliśmy w tym bloku, który chorował najsłabiej i który najlepiej przechodził koronawirusa. Nie zrobiliście nic, nie byliscie przygotowni, a potem musieliście kupować od instruktora narciarskieo maseczki i to was najlepiej podumowuje – wskazała poseł Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.  

Zdaniem wnioskodawcy przygotowania do walki z epidemią zaczęły się zbyt późno, do czego odniósł się szef resortu zdrowa.

Kiedy okazało się, że w zwalczanie epidemii musiało zaangażować się całe państwo, wszyscy ministrowie, wszystkie służby, premier, prezydent, byli gotowi na pomoc. Pierwsze dni także była z nami opozycja, ale – jak widać – bardzo krótką niektórzy mają pamięć – stwierdził prof. Łukasz Szumowski. 

Minister zdrowia ustosunkował sie taktakże do zarzutów, że Polska nie skorzystała z pomocy Unii Europejskiej. Przypomniał przy tym, że kiedy w Polsce panowała świńska grypa, PO za swój największy sukces uważała  nieprzystapienie do unijnych zakupów szczepionek.

– Te 1,5 mln maseczek z zamówionej partii 10 mln KE kazała zutylizować, bo po wykonanych w Polsce badaniach i po moim liście do pani komisarz okazało się, że się po prostu nie nadają do użycia – przypomniał prof. Łukasz Szumowski.

W odpowiedzi na wnisek KO minister zdrowia zapewnił również, że w Polsce testowanie od poczatku epidemii odbywa się zgodnie z wytycznymi WHO, a wszystkie zakupy poczynione w czasie epiedemii przez ministerstwo są upublicznione na stronie internetowej.

TV Trwam News

drukuj