PAP/Radek Pietruszka

Min. Ł. Szumowski: Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd

Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd – napisał na Twitterze minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polityk odniósł się w ten sposób do zarzutu posła PO-KO Borysa Budki dot. sprzedaży 2 opakowań leku dla dziecka po przeszczepie za ponad 2 tys. zł. Paragon na taką sumę przedstawił on podczas debaty wyborczej w TVP.

Resort zdrowia odpowiada, że poseł Budka nie przygotował się i powiedział nieprawdę, ponieważ lek ten jest refundowany i kosztuje pacjenta 3 zł 20 gr, jeśli został przepisany zgodnie ze wskazaniem w wykazie refundacyjnym.

W ocenie posła Krzysztofa Ostrowskiego z sejmowej komisji zdrowia, akcja posła Borysa Budki wpisuje się w kampanię nienawiści.  Polityk PiS dodaje, że kwestia zdrowia powinna stać ponad poddziałami partyjnymi.

– Wpisuje się bardzo nieładnie w tę politykę atakowania, dezawuowania PiS, w politykę kampanii przedwyborczej. Szkoda, bo jestem posłem, lekarzem, pracuję w Komisji Zdrowia i mam pełną świadomość, że zdrowie powinno być takim obszarem – jest kilka takich obszarów, jak polityka obronna, zagraniczna państwa, ale także zdrowie publiczne – wolnym od sporu partyjnego. Powinno być obszarem, gdzie łączą się interesy Polaków; nasze wspólne działania na rzecz poprawy sytuacji, która w służbie zdrowia nie jest łatwa, zaniedbania są wieloletnie – podkreślał Krzysztof Ostrowski.

Lek, o którym poseł Borys Budka mówił podczas debaty w TVP, to – jak podkreślił minister zdrowia – lek na ryczałt dla wszystkich zgodnie z rejestrem, który można stosować w ciągu 100 dni od przeszczepu, a 200 dni w przypadku szczególnym.

RIRM

drukuj