fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Trwa globalna walka z pandemią – początek testów szczepionki

Ponad 2,5 mln zakażeń i prawie 180 tys. ofiar śmiertelnych – to światowy bilans epidemii koronawirusa. Na COVID-19 nie ma lekarstwa, ale pojawia się nadzieja na szczepionkę. W czwartek rozpoczną się pierwsze testy na ludziach.

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. Każdego dnia pojawiają się nowe przypadki zakażenia i nowe ofiary śmiertelne. W Niemczech zmarło ostatniej doby ponad 280 osób. We Francji ponad 500. Tyle samo we Włoszech. Nieco ponad 400 osób zmarło w Hiszpanii.

– Na posiedzeniu rządu zatwierdzono wniosek do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego do 9 maja – wskazała Maria Jesus Montero, hiszpańska minister finansów.

W Wielkiej Brytanii liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o osiemset osób. Łącznie z powodu koronawirusa zmarło na Wyspach ponad siedemnaście tysięcy Brytyjczyków.

– Na dłuższą metę najlepszym sposobem na pokonanie koronawirusa jest szczepionka, w końcu to nowa choroba. Szczepionka to na razie nieznana wiedza naukowa. Jestem pewien, że wykorzystamy wszystkie nasze możliwości do jej opracowania – powiedział Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia.

Od czwartku pierwsze szczepionki opracowane przez naukowców z Oxfordu będą testowane na ludziach. Brytyjscy eksperci liczą na sukces.

Tymczasem za oceanem sytuacja nie ulega poprawie. W ciągu doby w USA zmarło ponad 2700 osób. Liczba zakażonych przekroczyła tam 800 tys. W najgorszym położeniu jest Nowy Jork, który stał się epicentrum epidemii na kontynencie. Władze stanowe planują jak najszybciej podwoić liczbę przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa.

– Testy są najlepszym sposobem na uzyskanie informacji i wiedzy na temat procesu ponownego otwarcia gospodarki. Dzięki testom możemy śledzić nie tylko liczbę osób hospitalizowanych, o której i tak mamy wiedzę, ale dzięki testom możemy również zauważyć wskaźnik zakażeń, to jak wzrasta – zaznaczył Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork.

Rząd federalny USA zapewnił władze stanowe o swoim wsparciu.

– Rząd federalny będzie pracować razem ze stanem Nowy Jork nad krajowymi producentami i dystrybutorami, pomożemy im zabezpieczyć dodatkowe testy. Mam nadzieję, że ten model będzie współpracował również z innymi stanami – powiedział Donald Trump.

Prezydent USA uspokaja także Amerykanów. Odzyskacie pracę i środki do życia – powiedział Donald Trump.

– Aby chronić amerykańskich pracowników, wydam tymczasowe zawieszenie imigracji do Stanów Zjednoczonych. Wstrzymując imigrację, postawimy bezrobotnych Amerykanów na pierwszym miejscu w kolejce po pracę, w miarę ponownego otwierania się Ameryki – dodał prezydent USA.

Wstępnie zawieszenie imigracji potrwa dwa miesiące, z możliwością przedłużenia tego terminu. Dwadzieścia stanów USA planuje w najbliższym czasie znieść część obostrzeń i ponownie uruchomić gospodarkę.

– To około 40 procent naszego kraju. Idą w tym kierunku dość szybko. Trzy stany ogłosiły to dzisiaj. Do ponownego otwarcia gospodarki podejdą bezpiecznie, ale z energią. Chcą wrócić do pracy. Cały kraj chce wrócić do pracy – powiedział prezydent USA.

Epidemia wymusiła na wszystkich państwach dotkniętych koronawirusem społeczną izolację, a tym samym większościowe zamknięcie swoich gospodarek.

 

TV Trwam News

drukuj