Przedstawiciele banków tłumaczą się z podwyższenia opłat

Podniesienie opłat przez banki jest tematem trwającego posiedzenia sejmowej komisji finansów. W spotkaniu uczestniczą prezesi banków, a także przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Posłowie zajmują się kwestią marż, prowizji i innych opłat bankowych, do podwyższenia których doszło w ostatnich miesiącach. Przedstawiciele instytucji finansowych będą pytani, czy wzrost kosztów ma bezpośredni związek z wprowadzeniem tzw. podatku bankowego.

Wyjaśniania są potrzebne, ponieważ od kilku tygodni pojawiają się niepokojące sygnały o podnoszeniu opłat – mówi poseł Andrzej Jaworski, szef sejmowej komisji finansów, który zainicjował spotkanie z przedstawicielami banków.

Art. 14 tzw. ustawy o podatku bankowym mówi, że banki nie mają prawa przerzucać kosztów związanych z podzieleniem się częścią zysków z budżetem państwa na klientów. Tego typu działania są działaniami niedozwolonymi. Przedstawiciele zarówno banków, jak i tzw. niezależni ekonomiści wprost mówią, że jest to związane z wprowadzeniem tzw. podatku bankowego. Jeżeli by tak było, to jest to niezgodne z prawem. Po to jest ta dzisiejsza komisja, która tym tematem będzie się zajmowała. Chcemy dowiedzieć się od szefów banków, od przedstawicieli zarządów, jakie są prawdziwe przyczyny tego, że prowizje, opłaty rosną i to rosną właściwie we wszystkich bankach – tłumaczy poseł Andrzej Jaworski.

Pierwsze podwyżki banki wprowadziły na początku grudnia ubiegłego roku, kiedy znane były dopiero wstępne założenia podatku.

Kilkanaście banków podniosło marże kredytów hipotecznych, podrożało też m.in. prowadzenie niektórych kont, korzystanie z kart oraz prowizje za wypłaty z bankomatów.

RIRM

drukuj