fot. twitter.com/mf_gov_pl

MF chce umożliwić przewoźnikom pasażerskim stosowanie zerowego podatku VAT przy rozliczaniu usług

Ministerstwo Finansów chce umożliwić przewoźnikom pasażerskim stosowanie zerowego podatku VAT przy rozliczaniu usług. Na takie rozwiązanie musi zgodzić się jednak Bruksela. Resort pracuje już nad odpowiednim wnioskiem.

Wprowadzenie zerowego VAT-u ma pozwolić m.in. na bardziej skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym osób z małych miejscowości.

Rozwiązanie pomogłoby też całej polskiej branży transportu pasażerskiego, która dotkliwie odczuła skutki pandemii koronawirusa.

Szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek liczy na to, że propozycja resortu finansów wejdzie w życie.

– To jest bardzo pozytywny pomysł i projekt. Jestem przekonany, że on w jakiś sposób wpłynie na to, aby podróżnych jeszcze bardziej zachęcić do kolei. Mam nadzieję, że Unia Europejska, która deklaruje cały czas luzowanie różnego rodzaju wymogów związanych z  pandemią, przychyli się do tego projektu. Oczekujemy także intensyfikacji działań związanych z tym wykluczeniem. Uruchamianie połączeń PKS zagwarantuje podróżnym możliwość komunikacji zbiorowej, a nie tylko wybór samochodu do i tak zatłoczonych miast – zwrócił uwagę Leszek Miętek.

Jeśli Komisja Europejska poprze polski wniosek, to trafi on do Rady Europejskiej. Dopiero wówczas resort będzie mógł rozpocząć prace legislacyjne.

Obecnie zasadnicza stawka podatku dla transportu osób w Polsce wynosi 8 procent.

RIRM

drukuj