fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja śledcza ds. VAT nie przesłucha jednak Macieja Młodzikowskiego. Świadek nie odbiera wezwania

Nie odbędzie się zaplanowane na dziś przesłuchanie byłego dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. Świadek nie odebrał wezwania wysłanego przez sejmową komisję śledczą ds. VAT.

Zeznania miał dziś złożyć Maciej Młodzikowski, były dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. Były urzędnik resortu nie odebrał jednak wezwania ani nie dostarczył komisji usprawiedliwienia. Jego obecny pracodawca przekazał, że Młodzikowski przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

Wiceszef komisji poseł Kazimierz Smoliński zaznaczył, że były dyrektor jest ważnym świadkiem, więc komisja ponowi próbę jego przesłuchania.

– Wezwanie jeszcze raz zostanie wystosowane pod adres, który uzyskaliśmy od pracodawcy. Z tego, co wiemy, w tej chwili jest na zwolnieniu lekarskim, ale nie przesłał żadnego zawiadomienia. Występujemy do sądu o ukaranie świadka, ponieważ jest to nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Dwukrotne awizowanie traktuje się jako skuteczne doręczenie. Celowo nie odbiera, nie wiemy dlaczego, więc na następnym posiedzeniu, pewnie jutro, podejmiemy uchwałę o skierowaniu wniosku do sądu o ukaranie go – poinformował Kazimierz Smoliński.

Komisja przesłuchała dotychczas kilkudziesięciu świadków, m.in. byłą premier Ewę Kopacz, byłego ministra finansów Jana-Vincenta Rostowskiego oraz byłego szefa MSW Grzegorza Schetynę. Na 17 czerwca na przesłuchanie wezwany został były premier Donald Tusk. Komisja bada lata 2007-2015.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj