ABW zatrzymała cztery osoby wyłudzające VAT przy fikcyjnym handlu alkoholem

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby, które miały wyłudzać podatek VAT przy fikcyjnym handlu alkoholem – dowiedziała się w piątek PAP. To kolejne zatrzymane przez ABW osoby z grupy działającej od 2015 do 2017 r.; straty Skarbu Państwa z tytułu jej działalności mają sięgać 30 mln zł.

Rzecznik Prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził w rozmowie z PAP, że zatrzymania członków grupy dokonali w środę 12 grudnia agenci poznańskiej delegatury ABW we współpracy z funkcjonariuszami Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Grupa miała pozorować obrót alkoholem miedzy firmami wewnątrz UE i z tego tytułu uzyskiwać zwrot podatku VAT. Faktycznie alkohol w nielegalny sposób trafiał do Wielkiej Brytanii, gdzie grupa rozprowadzała go, uzyskując dodatkowe zyski z przemytu. Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło pod koniec listopada.

Czwórce zatrzymanych obecnie przez ABW osób nadzorująca śledztwo Prokuratura Regionalna w Poznaniu postawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania pieniędzy – podał rzecznik. Za takie przestępstwa Kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia.

W trakcie czynności ABW zajęła na poczet grożących kar gotówkę oraz luksusowe zegarki – powiedział PAP Żaryn. Prokurator nie wniósł o areszt, zastosował poręczenia majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju – dodał.

Według śledczych sprawa będzie się rozwijać, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Pod koniec listopada zatrzymano w tej sprawie 11 osób. Grupa miała pozorować handel alkoholem wewnątrz Unii Europejskiej m.in. z firmami w Czechach, Bułgarii i na Litwie – stosując do tych fikcyjnych dostaw preferencyjną, zerową stawkę VAT. Według śledczych faktycznie alkohol przemycano do Wielkiej Brytanii, gdzie nielegalnie wprowadzano go na rynek.

PAP/RIRM

drukuj