zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

Prok. B. Święczkowski: 16 osób zatrzymanych ws. wyłudzeń podatku VAT

O kolejnych 16 zatrzymanych osobach w śledztwach dotyczących wyłudzeń podatku VAT i prania brudnych pieniędzy poinformował w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Chodzi o sprawy dotyczące wyłudzeń na łączną kwotę ponad 1 mld zł.

„To jest kolejny przykład tego, jak prokuratura przy współpracy z CBŚP, ABW i CBA zajmuje się zwalczaniem przestępczości związanej z wyłudzaniem podatku VAT i odzyskiwaniem mienia w ramach konfiskaty rozszerzonej czy zarządu przymusowego” – podkreślił Bogdan Święczkowski.

Podczas konferencji prasowej w środę prokurator krajowy poinformował, że w ostatnich trzech dniach prokuratury regionalne w Lublinie i w Katowicach przeprowadziły realizacje w trzech sprawach dotyczących przestępstw VAT-owskich. Jak zaznaczył, w ramach tych działań służby zatrzymały 16 osób. Prokurator dodał, że w sprawach tych podejrzane są już łącznie 293 osoby.

Jak poinformował Bogdan Święczkowski sześć osób zatrzymano w śledztwie prowadzonym w Lublinie. Chodzi o postępowanie dotyczące oszustw, wyłudzeń podatku VAT i prania brudnych pieniędzy na łączną kwotę 1 mld zł. Grupa przestępcza w latach 2010 – 2017 miała prowadzić fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Prokurator dodał, że w tej sprawie podejrzane są 222 osoby.

„Udało się w tym postepowaniu zabezpieczyć mienie w postaci nieruchomości i ruchomości, m.in. zegarków, samochodów na łączna kwotę ponad 100 mln zł” – wskazał.

Prokurator krajowy przekazał też, że do zatrzymania 10 osób doszło również w Katowicach. W tym przypadku zatrzymani działali w dwóch zorganizowanych grupach zajmujących się wyłudzeniami podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy. Jak przekazał pierwsze postępowanie dotyczy próby wyłudzenia łącznie ponad 20 mln zł na podstawie fałszywych dokumentów stwierdzających obrót maszynami do produkcji mięsa. Zarzuty w tym postępowaniu usłyszało już 38 osób.

Z kolei drugie śledztwo prowadzone w Katowicach dotyczy grupy, która w latach 2015-2016 miała prać brudne pieniądze i wyłudzać podatek VAT poprzez fikcyjny obrót artykułami spożywczymi. Obecny na konferencji dyrektor departamentu ds. przestępczości gospodarczej Michał Ostrowski poinformował, że „dotychczas w śledztwie zarzuty przedstawiono 37 podejrzanym, badana jest również działalność 20 podmiotów gospodarczych”.

„Ustalona kwota podatku narażonego na uszczuplenie w wyniku działania przestępców to ponad 23 mln zł.” – dodał.

Prokuratura Krajowa poinformowała przy tym, że zatrzymania kolejnych osób „wpisują się w konsekwentne działania prokuratury prowadzone od 2016 r. przeciwko mafiom VAT-owskim”.

Prokuratura wskazała, że w 2015 ro. prowadzonych było 352 postępowań dotyczących wyłudzeń VAT, w 2018 r. było ich 1043, a rok później 1187. Obecnie w prokuraturach regionalnych i okręgowych pozostaje w toku 1072 spraw.

PK podkreśliła też, że ponad trzykrotnie zwiększyła się łączna kwota uszczupleń lub narażenia na uszczuplenie objęta zarzutami.

„W 2015 roku wynosiła ona 7 mld zł, w roku 2018 – 11 mld, a w 2019 r. już 23 mld złotych. Liczba osób, wobec których wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów w roku 2015 wynosiła 1328, w roku 2018 – 1838, a w roku 2019 już 2138” – wskazała prokuratura.

prokuratura zaznaczyła też, że niemal czterokrotnie wzrosła liczba osób objętych aktami oskarżenia.

„Wyniosła ona w latach 2015, 2018 i 2019 kolejno 329, 1064 i 1294 osób” – zaznaczono. Prokuratura wskazała, że rośnie też wartość zabezpieczeń majątkowych w sprawach dotyczących VAT. Jak przekazano w 2018 r. prokuratorzy zabezpieczyli ponad 460 mln złotych, a w roku ubiegłym wartość ta wzrosła o ponad 200 mln zł i wyniosła 669 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl