fot. wikipedia.org

[TYLKO U NAS] Prof. J. Żyżyński: VAT umożliwia różnego rodzaju manipulacje

Z podatkiem VAT są poważne problemy. Podatek ten, przez swoją wadliwą konstrukcję umożliwia różnego rodzaju manipulacje przede wszystkim przez prowadzenie fikcyjnych transakcji, czasami nawet na nieistniejące produkty – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista, prof. Jerzy Żyżyński.

Prokuratura regionalna w Warszawie przedstawiła pierwsze zarzuty dotyczące wyłudzeń VAT na kwotę 83 mld zł. Podejrzani to dwaj mężczyźni pełniący funkcje prezesów zarządów spółek. Mieli wystawić i posłużyć się 143 fakturami VAT o łącznej wartości ponad 446 mln zł. [czytaj więcej].

Prof. Jerzy Żyżyński podkreślił, iż „na fikcyjnych transakcjach dokonuje się wyłudzeń nienależnego zwrotu podatku VAT”.

– Ten podatek umożliwia różnego rodzaju manipulacje. Przede wszystkim przez prowadzenie fikcyjnych transakcji, czasami nawet na nieistniejące produkty. W wyniku tych transakcji związanych z eksportem i importem między unijnym – między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej – na tych fikcyjnych transakcjach dokonuje się wyłudzeń nienależnego zwrotu podatku VAT. Niektórzy przestępcy dokonywali wielu takich manipulacji i zarabiali grube miliony – wskazał ekonomista.

Członek Rady Polityki Pieniężnej zwrócił uwagę, iż konstrukcja podatków powinna być zmieniona.

– Na etapie produkcji ten podatek jest bardzo pożyteczny dlatego, że nabywane produkty, różnego rodzaju narzędzia do produkcji, które przedsiębiorcy kupują z podatkiem VAT, nie obciążają kosztów, bo otrzymują zwrot tego naliczonego VAT-u – zauważył.

Profesor zaakcentował też, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza bardzo dobre zmiany ws. podatku VAT.

Całą rozmowę z prof. Jerzym Żyżyńskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj