fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

M. Dworczyk: Skala patologii ujawnionych przez komisję VAT-owską jest bardzo duża

Skala patologii, jakie zostały ujawnione przez sejmową komisję śledczą ds. VAT jest bardzo duża – ocenił szef KPRM Michał Dworczyk. Wymienił w tym kontekście m.in. „wprowadzenie w prawie przepisów, które pozwalały na hulanie w Polsce mafii VAT-owskich”.

Postawienie przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, oraz b. ministrów finansów – Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka proponuje w projekcie raportu komisji śledczej ds. VAT jej przewodniczący Marcin Horała (PiS). Projekt zaprezentowano w poniedziałek. Według Marcina Horały Polska była „zieloną wyspą dla oszustów podatkowych”.

Marcin Horała poinformował, że posiedzenie komisji śledczej ds. VAT, na którym rozstrzygnięte zostaną ewentualne poprawki i zostanie przyjęty raport końcowy, planowane jest na 6 września.

Szef KPRM został zapytany w radiowej „Jedynce”, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie będą się podpisywali pod wnioskiem do Trybunału Stanu. Michał Dworczyk odpowiedział, że postawienie przed TS Tuska, Kopacz, Rostowskiego i Szczurka jest rekomendacją szefa komisji.

„O tym, czy i kiedy ten wniosek zostanie złożony, to będą decyzje zapadające w kierownictwie politycznym Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział minister.

„Rzeczywiście skala patologii, jakie zostały ujawnione przez komisję VAT-owską, jest bardzo duża tzn. rozszczelnienie całego systemu, wprowadzenie w prawie przepisów, które pozwalały na hulanie w Polsce mafii VAT-owskich, różnego rodzaju patologie i prawne, i organizacyjne, całkowita pobłażliwość dla osób, które dopuszczały się przestępstw na tym tle – to wszystko zostało przez komisję obnażone” – podkreślił szef KPRM.

Jak dodał, konsekwencją tych patologii była strata w budżecie na poziomie 250 mld zł.

W dokumencie przygotowanym przez Horałę napisano, że „Donald Tusk (…) z całą pewnością powinien posiadać (wiedzę – PAP) na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej”.

„Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć” – czytamy.

„Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej” – napisał Marcin Horała w projekcie.

Według niego, podobne zarzuty sformułować można także w odniesieniu do postępowania premier Ewy Kopacz.

„Reformy proponowane przez rząd Ewy Kopacz miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem” – poinformował poseł.

Jego zdaniem, obydwoje z byłych premierów zaniedbali również wskazania zwalczania zorganizowanej przestępczości podatkowej jako priorytetu działania CBA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl