fot. PAP/Tomasz Gzell

26 sierpnia M. Horała przedstawi projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

W poniedziałek, 26 sierpnia, przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała przedstawi projekt raportu końcowego komisji. Uszczelnienie luki VAT-owskiej pozwoliło zatrzymać w budżecie państwa ogromne środki.

Poseł Marcin Horała już na początku lipca informował, że prace komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT powinny zakończyć się w tej kadencji Sejmu. Opinia publiczna powinna otrzymać szereg rzetelnych informacji co do skali problemu, bo za rządów koalicji PO-PSL z budżetu państwa znikały miliardy złotych. Teraz przewodniczący potwierdził, że jesteśmy coraz bliżej poznania raportu końcowego.

– Na poniedziałek 26 sierpnia zwołałem posiedzenie #KomisjaVAT, na którym przedstawię projekt raportu końcowego komisji – napisał na Twitterze Marcin Horała.

Komisja swoje prace rozpoczęła w lipcu 2018 roku. W czerwcu tego roku przesłuchiwany był Donald Tusk, który podniósł zarzut, że komisja ma charakter polityczny. Niechętnie odnosił się także do raportu Komisji Europejskiej, według którego jeszcze w 2007 roku Polska była krajem z niewielką luką VAT. W 2015 roku, czyli u schyłku rządów Platformy Obywatelskiej, luka była jedną z najwyższych wśród badanych krajów.

– Wie pan co, ja jestem już za stary i to nie jest moja pierwsza komisja, jak pan wie. Bywałem w trudniejszych sytuacjach w życiu i mnie nie tak łatwo zbyć tego typu komunałami. Czy może pan precyzyjnie powiedzieć, na jaki pan się raport powołuje i jaka jest data ogłoszenia tego raportu? – mówił podczas komisji były premier Donald Tusk.

Przed komisją zeznawała także m.in. była premier Ewa Kopacz czy były minister finansów Jacek Rostowski. Według zapowiedzi wiceprzewodniczącego komisji posła Kazimierza Smolińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, po ogłoszeniu raportu końcowego można spodziewać się wniosków do prokuratury.

TV Trwam News/RIRM

drukuj