Zbyt wysoki VAT dla rodzin

Wysoki VAT jest w Polsce barierą dla rodzin wychowujących dzieci – oceniają eksperci z Centrum im. Adama Smitha. W przypadającym dziś dniu dziecka Centrum opublikowało raport, w którym wyliczyło, ile kosztuje wychowanie potomstwa w naszym kraju.

Wynika z niego, że koszt wychowania jednego dziecka do osiągnięcia 19 roku życia mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci – od 317 tys. do 350 tys. zł. W przypadku rodzin z trójką dzieci koszty te wynoszą przeciętnie od 421 do 460 tys. zł. Eksperci podkreślają, że obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia negatywnie wpływają na decyzje o liczbie dzieci. Mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

 – Dziecko staje się niezwykle luksusowym, można powiedzieć, wydatkiem, na które młode rodziny nie stać. Z tego względu, że mamy w Polsce bardzo wysokie opodatkowanie pracy, a tylko praca jest źródłem utrzymania rodziny. Nie ulgi, nie zasiłki, nie różnego rodzaju dodatki na dziecko, tylko praca. A skoro praca opodatkowana jest tak wysoko jak wódka czy papierosy, to młodym ludziom, którzy akurat mogliby mieć rodziny i dzieci, nie starcza na opłacenie z jednej strony raty kredytu hipotecznego na własne mieszkanie, a z drugiej na posiadanie może nie już pierwszego dziecka, ale drugiego czy trzeciego, co kiedyś było czymś bardzo powszechnym i naturalnym – zaznaczył Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stawka VAT w Polsce jest wyższa niż w większości państw europejskich. Wyższa stawka obowiązuje jedynie w Szwecji i Danii.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl