PAP/Marcin Bielecki

Samorządy wspierają rodziny poprzez realizację programu Maluch Plus 

Samorządy tworzą kolejne miejsca dla najmłodszych, korzystając z programu Maluch Plus. Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program Maluch Plus daje szansę na łączenie macierzyństwa z aktywnością zawodową czy społeczną.

Ministerialny program Maluch Plus wspiera rozwój żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów dla dzieci do lat trzech. Z programu korzysta coraz więcej samorządów. W tym roku – jak mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed – w całym kraju na realizację programu Maluch Plus trafi 450 mln zł. Do tej pory rozdysponowano już 380 mln zł.

– To trzy razy więcej środków niż było do tej pory. To też pokazuje determinację, jeśli chodzi o wsparcie dla programu żłobkowego dot. opieki do lat trzech – powiedział Stanisław Szwed.

44 mln zł trafi na maluchy do województwa śląskiego, 42 mln zł do województwa małopolskiego, a 11 mln zł do województwa zachodniopomorskiego.

– Czy to jest ważne? Bardzo ważne, bo młode kobiety, młode rodziny martwią się o to, w jaki sposób – po zakończonym urlopie macierzyńskim – mogą wrócić do pracy – mówiła wczoraj w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która wręczyła promesy na program.

Dodatkowe pieniądze trafią do trzech gmin, w których do tej pory nie było żadnej instytucji opieki.

– A więc Gościno, Świeszyno, Postomino – to są te gminy, które po raz pierwszy zakładają miejsca opieki żłobkowej – wskazała szefowa MRPiPS.

Programy realizowane przez rząd PiS – jak mówił szef MSWiA Joachim Brudziński – dają poczucie bezpieczeństwa w wymiarze finansowym.

– Przywracamy godność i elementarne poczucie przyzwoitości – stwierdził Joachim Brudziński.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj