fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

550 mln zł w ciągu roku na dożywianie dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych

Rząd proponuje program pod hasłem „Posiłek w szkole i w domu”. Pieniądze z rocznej puli 550 milionów złotych samorządy mogą też wydać na modernizację i doposażenie stołówek szkolnych.

Ponad milion Polaków żyje w skrajnym ubóstwie – podaje Główny Urząd Statystyczny. To między innymi do takich osób skierowany jest rządowy program „Posiłek w szkole i domu”.

– Dzięki temu programowi młodzież i dzieci w wieku szkolnym będą mogły otrzymywać dodatkowe wsparcie w formie posiłku lub też pieniędzy na gorący posiłek, przeważnie w szkole – podkreśliła poznańska radna PiS Ewa Jemielity.

Na dofinansowanie obiadów dla uczniów rząd przeznaczy 0,5 mld zł. Wsparciem objęte zostaną także osoby starsze i niepełnosprawni.

– To jest program, który składa się z elementu szkolnego i z domowego. Dlatego, że darmowe, ciepłe posiłki będą dostarczane także osobom starszym i niepełnosprawnym, które z jakiegoś powodu nie mogą opuścić domu – zaznaczył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Część pieniędzy samorządy przeznaczyć mogą też na remonty szkolnych stołówek bądź ich doposażenie.  To nowy element tego programu.

– Jestem przekonany, że ta ustawa spotka się z szerokim oddźwiękiem w samorządach, w szkołach publicznych i tak samo będzie dobrze odebrana przez osoby starsze. Jest to forma sprawiedliwości społecznej i pomocy dla tych osób najbardziej potrzebujących – wyjaśnił poseł PiS Krzysztof Ostrowski.

Program trwać będzie pięć lat. Każdego roku na inicjatywę „Posiłek w szkole i w domu” zagwarantowane będzie 550 mln zł. Program swoim zasięgiem obejmie wszystkie województwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj