PKP PLK dostosuje 15 stacji i przystanków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

15 stacji i przystanków w Wielkopolsce oraz woj. kujawsko-pomorskim i łódzkim zostanie dostosowanych przez PKP PLK do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla osób niewidomych zostaną przygotowane tzw. ścieżki dotykowe i tablice z informacjami w alfabecie Braille’a.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec, na przebudowę peronów ogłoszono już przetarg. Efektem planowanych prac ma być większa dostępność kolei, szczególnie dla pasażerów z ograniczoną możliwością poruszania się.

Siemieniec podał, że odnowione zostaną łącznie 22 perony w 15 miejscowościach – w województwie wielkopolskim na stacjach i przystankach: Łęka Opatowska, Kępno, Domanin, Słupia, Solec Wielkopolski, Pierzchno, w województwie kujawsko-pomorskim: Gniewkowo, Papowo Toruńskie, Suchatówka, Turzno, Kamionki Jezioro, Rychnowo Wielkie, Zieleń i Książki, oraz w województwie łódzkim na przystanku Wolbórka.

Perony po przebudowie mają być szersze i wyższe oraz wyposażone w windy lub pochylnie. Dla osób niewidomych zostaną przygotowane także tzw. ścieżki dotykowe i tablice z informacjami w alfabecie Braille’a.

„W ramach projektu zostaną zamontowane windy w obrębie dwupoziomowej stacji Kępno. Połączą one dolne perony nr 1 i nr 2 z górnymi nr 3 i nr 4. W pozostałych lokalizacjach zostaną wykonane pochylnie. Po zakończeniu robót perony będą miały wiaty, chroniące przed złą pogodą oraz jasne oświetlenie” – tłumaczył Mirosław Siemieniec.

Dodał, że nowe tablice informacyjne i bardziej czytelne oznakowanie ułatwi podróżnym dostęp do informacji i rozkładu jazdy. Oznakowane zostaną ponadto trasy dojść do peronów, by zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych. Przy stacjach i przystankach powstaną także nowe miejsca parkingowe i stojaki na rowery.

Inwestycja realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), etap IV. Otwarcie ofert zaplanowane jest 19 sierpnia.

Siemieniec wskazał, że w poprzednich etapach, w ramach tego projektu, przeznaczono ponad 330 mln zł na przebudowę i dostosowywane stacji do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Prace były prowadzone wówczas m.in. na stacjach: Szczecin Główny, Gdańsk Główny, oraz Rzeszów Główny.

PAP/RIRM

drukuj