Fiasko rozmów opiekunów dzieci niepełnosprawnych z rządem

Fiaskiem zakończyło się wczorajsze spotkanie przedstawicieli rządu z osobami protestującymi od ponad tygodnia w Sejmie. Opiekunowie osób niepełnosprawnych ponownie odrzucili propozycje rządu.

To kolejne spotkanie z rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych i kolejne propozycje ze strony rządu. Wcześniej rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych.  Zgodnie z propozycją już wkrótce renta wyniesie prawie 1030 zł.

– Przychodzimy z ważną, konkretną propozycją, która odpowiada na podstawowy postulat – mówiła przed spotkaniem minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ten podstawowy postulat to 500 zł dodatku rehabilitacyjnego.

– Mamy dobrą informację – jest 500 zł na rehabilitację dla osób o znacznym stopni niepełnosprawności – dodała Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Protestującym zaproponowano kompleksowe  rozwiązania dla niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o darmowe pieluchy, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego czy lepszy dostęp do specjalistów. Projekt według wyliczeń rządu gwarantuje w budżecie domowym gospodarstw z osobą niepełnosprawną ok. 520 zł oszczędności miesięcznie.

Protestujący odrzucili jednak tę propozycję.

– My mówimy cały czas o żywej gotówce dla tych osób niepełnosprawnych. Totalnie się nie zrozumieliśmy, jesteśmy troszeczkę zdenerwowani, poirytowani – podkreśliła Iwona Hartwich.

Protestujący chcą, aby 500 zł zostało dołączone do renty socjalnej. Zmienili też nieco propozycję kompromisu w sprawie dodatku.

– Aby 300 zł było od czerwca 2018 r. 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020. Rząd nie potrafi zrozumieć, że to jest potrzebne na życie dla tych ludzi – dodała Iwona Hartwich.

Po spotkaniu rzecznik rządu podkreślała, że jest zdziwiona decyzją protestujących. Przedstawiony projekt powoduje oszczędności w budżecie domowym każdej rodziny.

– Cewnik, wózek, opatrunek, orteza, pieluchomajtki – wszystko jest zagwarantowane w ilości takiej, jakiej dana osoba potrzebuje. Jeżeli nie wymaga tych artykułów medycznych, które wymieniam, ale potrzebuje wizyty u specjalisty – ma ją, bez skierowania, szybko, bez kolejek. To samo w aptekach, jeśli chodzi o dostęp do leków, opatrunków i ta najważniejsza rzecz – rehabilitacja. To jest projekt tak naprawdę rewolucyjny – podkreśliła Joanna Kopcińska.

Kompleksowe rozwiązania zaproponowane przez rząd skierowane są do ponad 300 tysięcy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

TV Trwam News/RIRM

drukuj