fot. Tomasz Strąg

Trwa XXI Forum Polonijne „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XXI Forum Polonijne. Tegoroczne spotkanie obywa się w 100-lecie odzyskania niepodległości i jest zatytułowane: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.

Obok toruńskiej uczelni współorganizatorami spotkania są: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

– My jesteśmy jedną rodziną. Naród pochodzi od rodu, a rody to rodzina. My jesteśmy rodziną Polską. […]Polska jest nie tylko tu, w Polsce, ale tam, gdzie są Polacy. Jak tak jeździmy po świecie, dzięki Radiu Maryja ludzie nas zapraszaja, to wszędzie jest niezwykłe serce. Wszędzie czujemy się jak u siebie w domu – powiedział podczas otwarcia Forum Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Specjalny list do uczestników Forum wystosował Andrzej Duda. Prezydent zwrócił w nim uwagę na potrzebę kształcenia patriotycznego.

– To bardzo ważne zagadnienie w sytuacji, gdy kolejne pokolenia Polaków wchodzą w dorosłe życie poza granicami naszego kraju. Potrzymanie ich więzi z Ojczyzną jest niezwykle ważne dla RP, a dla ich samych może być inspirujące – odczytała list prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, dyrektor generalny kancelarii Prezydenta.

Takich spotkań jak to powinno być jak najwięcej – podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Takie spotkania to nie tylko możliwość przekazywania różnych pomysłów wiedzy. Takie spotkania służą także do budowania wspólnoty nie tylko Polonii, ale nas wszystkich Polaków – zaznaczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Tegoroczne spotkanie obywa się w 100-lecie odzyskania niepodległości i jest zatytułowane: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.

– Mówimy o bardzo ważnych sprawach. Mówimy o wychowaniu patriotycznym, o odnowie moralnej i duchowej narodu, ale też rozwoju gospodarczym, bo te dwa elementy będą decydowały o przyszłości Polski – mówił wiceminister finansów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Marian Banaś.

Partnerem spotkania jest Bank PKO SA. Jak przypomina jego prezes Michał Krupiński, bank ten został powołany blisko 90 lat temu jako bank dla wspierania Polonii.

– My powracamy do naszych korzeni i rozważamy w przyszłości otwarcie oddziałów wspierających Polaków zagranicą – zapowiedział Michał Krupiński, prezes Banku PKO SA.

Wśród dzisiejszych prelegentów znajdują się m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, były szef MON-u Antoni Macierewicz, były wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, wiceprezes IPN-u prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz ks. bp Antonii Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. W Forum uczestniczą przedstawiciele Polonii z całego świata. Spotkanie potrwa do jutra.

TV Trwam News/RIRM

drukuj