[TYLKO U NAS] Marszałek Senatu w „Rozmowach Niedokończonych”: Polsce zależy na Polonii

W toruńskiej WSKSiM odbywa się XXI Forum Polonijne. W sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam i Radia Maryja gościli jego uczestnicy – marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii ks. Zdzisław Malczewski oraz członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej w Wlk. Brytanii Tomasz Machura.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XXI Forum Polonijne. Tegoroczne spotkanie odbywa się w 100-lecie odzyskania niepodległości i jest zatytułowane: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”. [czytaj więcej]

Pieczę nad Polonią sprawuje izba wyższa polskiego parlamentu. Jej marszałek – Stanisław Karczewski – przypomniał, że ta rola Senatu ma już wymiar historyczny.

– Senat już w okresie międzywojennym sprawował pieczę, opiekował się Polonią. Reaktywował to po drugiej wojnie światowej śp. pan prof. Andrzej Stelmachowski. „Przypomnieliśmy” sobie o Polonii i przykładamy bardzo dużą wagę do tego, by Polonię przybliżyć do Polski, żeby Polonię jednoczyć, żeby Polonię inspirować do współpracy między sobą – tłumaczył Stanisław Karczewski w TV Trwam.

Jak przypomniał, Polonia to 16 – 20 mln Polaków rozsianych po całym świecie.

– W każdym kraju spotykamy większe, mniejsze skupiska Polonii – lepiej zorganizowane, słabiej. Nam zależy, żeby były dobrze zorganizowane, zależy nam na tej więzi (…) – Polsce, nie tylko Senatowi – dodał.

Wspomnianą troskę odczuwają Polacy za granicą – przekonywał ks. Zdzisław Malczewski, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

– Ja moim Polonusom (…) mówię, że w tej chwili Polska, nasza Ojczyzna, chce nas, Polonusów żyjących na obrzeżach świata (…) trochę bardziej i serdeczniej przytulić z uczuciem do swego serca. Były różne przejawy kontaktów z Polonią albo ich nie było, „byliśmy”, kiedy byliśmy potrzebni, ale ostatnio dostrzegamy właśnie to większe zainteresowanie Polonią (…). Zainteresowanie pana Prezydenta, premiera, rządu, Senatu – przyznał ks. Malczewski.

Nawiązując do tematu tegorocznego toruńskiego Forum Polonijnego, czyli troski o wychowanie patriotyczne młodzieży, Tomasz Machuła, członek Polonijnej Rady Konstytucyjnej z Wielkiej Brytanii, zwrócił uwagę, że na Wyspach to właśnie przyjście na świat dzieci powoduje w młodej polskiej imigracji stawianie sobie pytań o wartości.

– W tym momencie pojawia się pytanie: „kim chcę, żeby moje dziecko było?”. I większość osób chce wychować swoje dzieci w podobnych wartościach, w jakich sama się wychowywała. (…) Wielu rodziców chce, żeby dzieci zachowały te wartości. A wartości przenosi się łącznie z polskością – tłumaczył Tomasz Machuła.

Z kolei Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP i przewodnicząca Polonijnej Rady Konsultacyjnej, mówiła o repatriacji. Po raz pierwszy państwo polskie bierze teraz odpowiedzialność za powrót naszych rodaków – podkreślała.

– Oczywiście jest ogromna kolejka do powrotu. Ja przypominam sobie wczesne lata 90., kiedy po raz pierwszy byłam w Kazachstanie. Dziwiło mnie to bardzo, że kraj odległy o 5 tys. kilometrów, właściwie zapomniany, zapomniani rodacy (…) żyją Polską. Że pięknie śpiewają wszystkie pieśni. Miałam pewien dyskomfort, ponieważ ja nie znałam tylu zwrotek pieśni patriotycznych, ile oni śpiewali. Ta chęć powrotu była (u nich) cały czas – wspominała Aleksandra Ślusarek.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl