fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

S. Karczewski: Naszym priorytetem jest utrzymanie miejsc pracy

Naszym priorytetem jest utrzymanie miejsc pracy – wskazuje wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Od rana izba pracuje nad rządowym projektem tarczy antykryzysowej 2.0.

Tarcza 2.0 stanowi kontynuację pierwszego pakietu, który wszedł w życie 1 kwietnia. Wprowadza kolejne rozwiązania zapewniające przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym pandemii.

Przewidziano między innymi zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Ustawa wprowadza też 3-miesięczne zwolnienia ze składek dla firm zatrudniających do 49 pracowników. Te zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności.

Rolnikom i pracującym z nimi domownikom, w razie objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19, ma przysługiwać zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

– Trwałość miejsc pracy jest niezwykle istotna w dobie kryzysu, który niewątpliwie nas czeka. To priorytetowe zadanie rządu, by nie dopuścić do wzrostu bezrobocia. Warto wspomnieć, że bezrobocie w marcu było najniższe od wielu lat. Pewnie nie uda się go utrzymać na takim poziomie, ale rząd robi wszystko, by utrzymać miejsca pracy dla Polaków – podkreśla wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W tarczy 2.0 przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Głosowanie nad całością projektu ma się odbyć w popołudniowym bloku głosowań. Jeśli Senat przyjmie projekt z poprawkami, ustawa wróci do Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl