fot. PAP/Leszek Szymański

S. Karczewski: W parlamencie trzeba podejmować decyzje zgodne z sumieniem

Jestem dumy, że jestem chrześcijaninem, katolikiem, Polakiem i Europejczykiem – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski na rozpoczęcie V sesji kongresu „Europa Christi”. Dodał, że także w parlamencie trzeba podejmować decyzje „zgodne z sumieniem”.

V sesja trwającego od czwartku kongresu, pod hasłem „Polonia antemurale christianitatis” rozpoczęła się w poniedziałek w Senacie RP.

Jak zaznaczył Stanisław Karczewski, Europa znajduje się „na zakręcie”.

„Brexit, kolejne państwa, w których następują wybory inne od tych, które miały miejsce w poprzednich latach, to dowód na to, że Europa potrzebuje zmian, że potrzebuje powrotu do swoich korzeni, które zostały odcięte w brutalny sposób przez rewolucje, najpierw francuską, później bolszewicką” – powiedział.

Dodał, że w obecnej sytuacji „tylko powrót do wartości, które stawiali sobie założyciele Unii Europejskiej, może nas wyprowadzić na równą drogę”.

„Chrześcijaństwo było swoistą sprężyną rozwoju Europy i to w całej historii. Dlaczego w tej chwili jest zwalczane?” – pytał marszałek.

Zaznaczył, że nie zgadza się z opinią jednego z polityków poprzedniej kadencji, że „swoją wiarę zostawia w szatni”.

„My musimy ze swoją wiarą, ze swoimi przekonaniami, podejmować – również tu, w parlamencie – decyzje zgodne z naszym sumieniem, nie możemy się tego wypierać. Ja jestem dumy, że jestem chrześcijaninem, że jestem katolikiem, że jestem Polakiem i że jestem Europejczykiem” – podkreślił Stanisław Karczewski.

Dodał, że powrót Europy do korzeni oznacza także powrót do tradycyjnej koncepcji rodziny. Powiedział, że obecny rząd wzmacnia rodzinę, co widać m.in. w wielu aktach prawnych.

„Chcemy budować tę rodzinę, która będzie miała szacunek do pokoleń, rodzinę wielopokoleniową, rodzinę faktyczną, kobiety i mężczyzny, którzy dbają o swoje dzieci” – powiedział Stanisław Karczewski.

Podkreślił, że jednym z problemów współczesnej Europy jest „brak szacunku do życia od poczęcia aż do śmierci”.

„Na życzenie zabija się miliony nienarodzonych dzieci. Musimy głośno wołać o życie każdego dziecka i każdego człowieka” –zaapelował marszałek Senatu.

Przypominał niedawną inicjatywę modlitewną „Różaniec do Granic”, w ramach której – jak zaznaczył – milion ludzi z różańcami stanęło u granic Polski.

„Ktoś powiedział z dziennikarzy: przeciwko komu była ta modlitwa? My odpowiadamy: modlitwa jest zawsze za, zawsze za dobrem, zawsze za człowiekiem, nigdy nie jest skierowana przeciwko komukolwiek” – wyjaśnił Stanisław Karczewski.

W międzynarodowym kongresie Ruchu „Europa Christi”, który w dniach 19-23 października odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, bierze udział ok. 40 gości z Polski i zagranicy. Organizatorzy kongresu pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” wskazują, że celem spotkania jest uświadomienie, że Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii.

Organizatorem wydarzenia jest powołany w lipcu 2016 r. Ruch „Europa Christi”, którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Inicjatywa powstała z inspiracji ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

PAP/RIRM

drukuj