fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Dr Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN-u

Dr Jarosław Szarek został oficjalnie Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Doktor historii złożył dziś przed Sejmem uroczyste ślubowanie na prezesa Instytutu. W krótkim wystąpieniu na forum parlamentu podziękował za powierzoną mu funkcję.

W swoim pierwszym wystąpieniu, jako prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał o zbliżających się w sierpniu rocznicach: Bitwy Warszawskiej, Powstania Warszawskiego i powstania Solidarności. Nowy prezes IPN wyraził również nadzieję na odnalezienie szczątków bohaterów zamordowanych przez komunistów.

Musimy pamiętać o tym dziedzictwie naszej wolności, wolności wynikającej z siły naszego ducha. Nie zapominajmy tego dziedzictwa. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę. Przed kilkoma dniami miałem ten zaszczyt, aby w dawnym areszcie komunistycznym na ul. Rakowieckiej przejść ostatnią drogą, którą szedł rotmistrz Witold Pilecki. Z celi, korytarzem, schodami, do miejsca w piwnicy, gdzie został zamordowany. Wierzę, że pan prof. Szwagrzyk wkrótce odnajdzie jego szczątki – powiedział dr Jarosław Szarek.

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wyłoniło dr. Szarka w poniedziałek spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. Następnie kandydata na prezesa IPN-i poparł Sejm i Senat.

Dr Jarosław Szarek doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. był zaangażowany w działalność opozycyjną. Obecnie jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W swoim dorobku posiada wiele artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj