fot. wikipedia.org

Trzydniowy festyn i inscenizacja „Oblężenie Malborka”

Pokazy walk rycerskich, występy teatralne i koncerty, pokazy kuglarskie, sokolnicze, taneczne, a także niecodzienne wycieczki po krzyżackim zamku oraz historyczna inscenizacja złożą się na trzydniową imprezę „Oblężenie Malborka” organizowaną w tamtejszej warowni.

Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Przez trzy dni jej goście będą mogli oglądać m.in. pokazy rycerskie, w tym inscenizacje pojedynków i pokazy konne. Na terenach zamkowych rekonstruktorzy rozbiją też stylizowane na średniowieczne obozowisko, które będzie otwarte dla gości.

Na scenach ustawionych na terenie warowni zaplanowano także historyczne przedstawienia teatralne oraz koncerty zespołów muzyki dawnej. W planach są też pokazy sokolnicze, pokazy średniowiecznych tańców, a także żonglerka flagami czy pokazy kucia mieczy ze stali damasceńskiej.

W specjalnym miejscu, nazwanym „Gród dziecięcy”, przewidziano przeznaczone dla najmłodszych teatrzyki, występy kuglarzy, warsztaty i zabawy, w tym te nawiązujące do gier średniowiecznych. „Za wykonanie zestawu zadań, dzieci nagradzane będą przez samego króla Jagiełłę” – poinformował Krzysztof Górecki, główny organizator odbywającej się od wielu lat inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, który sprawuje pieczę także nad całością historycznego festynu w Malborku.

Zarówno w piątek, jak i w sobotę późnym wieczorem na terenach zamkowych urządzona zostanie inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z 1410 r., kiedy to wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły natarły (nieskutecznie) na krzyżacką malborską warownię.

Jak poinformowała Marta Wróblewska z malborskiego magistratu, który to organizuje widowisko, inscenizacja, w której weźmie udział około 120 rekonstruktorów, będzie miała specjalną oprawę muzyczną nawiązującą do średniowiecznej ballady. „Wśród rekonstruktorów pojawią się rycerze lekkozbrojni, ciężkozbrojni, konni oraz artylerzyści” – wyjaśniła Wróblewska dodając, że piątkową inscenizację zakończy pokaz zabawy z ogniem, a sobotnią – pokaz fajerwerków.

Trzydniowej imprezie towarzyszyć będzie także jarmark rzemieślniczy oraz spotkania, w ramach, których można będzie zgłębić wiedzę o zakonie krzyżackim i malborskim zamku.

PAP/RIRM

drukuj