fot. pixabay.com

Obchody Ogólnopolskiego Hubertusa w Malborku

W Malborku odbyły się dwudniowe obchody Ogólnopolskiego Hubertusa – święta myśliwych, leśników i jeźdźców, zorganizowanego przez Polski Związek Łowiecki.

Na terenie zamku w Malborku odbyły się obchody Ogólnopolskiego Hubertusa. To wielkie święto myśliwych, leśników i jeźdźców.

– To święto kultury łowieckiej, związane z kultem św. Huberta, patrona myśliwych i leśników – wyjaśnił Krzysztof Szpetkowski z Naczelnej Rady Łowieckiej.

Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Łowiecki, który – jak wskazał obecny na uroczystościach wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Edward Siarka – jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce.

PZŁ w całej Polsce liczy 126 tys. myśliwych. To osoby stojące na straży polskiej przyrody, zwierzyny, która jest naszym bogactwem. A przede wszystkim ludzie ci są nosicielami wielkiej tradycji – zaznaczył wiceminister Edward Siarka.

O roli, jaką pełnią myśliwi, powiedział ich reprezentant – łowczy krajowy, Paweł Lisiak.

– Przede wszystkim jesteśmy czynnikiem, który wiąże świat dzikiej przyrody z ludźmi. Chronimy przyrodę w sposób aktywny. Jest to nasza najważniejsza działalność – podkreślił Paweł Lisiak.

Do zadań myśliwych należy także ograniczanie szkód wyrządzanych przez dziką zwierzynę. Centralnym punktem dwudniowych uroczystości była Msza św., której przewodniczył ordynariusz diecezji elbląskiej, ks. bp Jacek Jezierski. W homilii zwrócił uwagę na etyczne podejście do zawodu myśliwego.

– Nie wszystko bowiem wolnoPewnych rzeczy nigdy nie wolno. Adepci sztuki myśliwskiej powinni być cierpliwie wprowadzani w jej arkana przez starszych, doświadczonych kolegów. Chodzi nie tylko o umiejętności myśliwego, ale też o właściwą postawę wobec świata zwierząt – powiedział ks. bp Jacek Jezierski.

W święto leśników i myśliwych przypada także 3 rocznica śmierci wielkiego przyjaciela przyrody i obrońcy lasów, ekologa, profesora nauk leśnych. ministra środowiska prof. Jana Szyszko.

TV Trwam News

drukuj