fot. PAP

PiS chce komisji ws. korupcji w dolnośląskiej PO

Jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu Klub Parlamentarny PiS będzie wnioskował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji ds. Kontroli Państwowej.

Posłowie chcą, by na posiedzeniu był obecny premier Donald Tusk i żeby przedstawił swoją opinię ws. podejmowanych działań przez CBA, odnośnie patologii w szeregach partii rządzącej – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

PiS krytykuje marszałek Sejmu Ewę Kopacz za to, że nie nadała biegu wnioskowi o informację premiera ws. przebiegu zjazdu dolnośląskiej PO. Marszałek tłumaczy, że ma 4 miesiące na udzielenie odpowiedzi na taki wniosek.

Klub PiS chciał, by premier przedstawił informację „wyjaśniającą, w jaki sposób ma zamiar zaprzestać patologicznych zachowań” swoich partyjnych podwładnych – zaznaczył poseł Mariusz Błaszczak. Według posła w sprawach, które są niewygodne dla rządzących – szczególnie dla premiera – Ewa Kopacz „chowa do szuflady” wnioski opozycji.

To, co mogliśmy usłyszeć i zobaczyć w sprawie afery PO na Dolnym Śląsku to wyczerpuje – w naszym przekonaniu – przepis art. 230 Kodeksu karnego, a więc mamy do czynienia z płatną protekcją. Pani Ewa Kopacz nie chciała zrealizować wniosku Klubu Parlamentarnego PiS. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości składa wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji ds. Kontroli Państwowej. Będziemy wnioskowali o to, żeby był obecny premier Donald Tusk i żeby przedstawił swoją opinię w sprawie niepodejmowanych działań przez Centralne Biuro Antykorupcyjne odnośnie patologii, która została ujawniona w szeregach partii rządzącej – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

PiS złoży także wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa z udziałem, m.in. ministra Włodzimierza Karpińskiego i prezesa KGHM.

Chcemy wiedzieć, do jakiego stopnia politycy posuwają się do działań korupcyjnych – zapowiedział poseł Dawid Jackiewicz.

Jeśli mówimy o korupcji politycznej na tak wielką skalę to śmiało możemy powiedzieć, że jest to proceder złodziejstwa. Jest to okradanie spółek Skarbu Państwa z ich majątku i wypracowanego zysku po to, żeby zaspakajać egoistyczne interesy działaczy PO. Uważamy, że konkluzją z posiedzenia Komisji Skarbu Państwa powinno być zawiadomienie i wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie całościowej kontroli w obszarze spółek Skarbu Państwa. Mamy nadzieję, że minister Skarbu Państwa nie będzie w stanie uniknąć odpowiedzi na te pytania, a prezesi spółek (przede wszystkim prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A) zechcą udzielić odpowiedzi na pytanie: jak wiele tego typu nominacji partyjnych, rozkazów politycznych – musiał – musi – będzie musiał – zrealizować, żeby utrzymać się na swoim stanowisku – zwrócił uwagę poseł Dawid Jackiewicz.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy z urzędu analizuje doniesienia medialne związane z domniemanymi nieprawidłowościami przy wyborze władz dolnośląskiej PO.

RIRM

drukuj