Trwa trzydniowe posiedzenie Sejmu

Posłowie opozycji zapowiedzieli, że nie poprą projektu ustawy dotyczącej utrzymania obecnych stawek podatku VAT do 2016 r. Ponieważ posłowie PO złożyli poprawki, dokument odesłano do sejmowej Komisji Finansów. SP złożyła wniosek o odrzucenie projektu.

W 2011 r. rząd podnosząc VAT o 1 pkt. proc., zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 r. i taki też zapis figuruje w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług.

Poseł Jerzy Szmit z PiS przypomniał, że premier Donald Tusk na początku swojego urzędowania zapowiadał, iż każdy w jego rządzie, kto zaproponuje podwyżkę podatków, zostanie z niego usunięty.

– „Przysięgam Polakom, że każdy, kto w moim rządzie zaproponuje podwyżkę podatków zostanie przeze mnie wyrzucony” – tak powiedział na początku swojego urzędowania w 2007 roku premier Donald Tusk. Dzisiaj debatujemy o kolejnej podwyżce podatku. W związku z tym pytanie Panie Premierze: czy dotrzyma Pan słowa i usunie z rządu ministra Rostowskiego? Tym razem rozmawiamy o podatku VAT, podatku powszechnym, który płacimy wszyscy, niemal przy każdym zakupie towaru bądź usługi. Konstrukcja tego podatku sprawia jednak, że najbardziej jego wysokość odczuwają najbiedniejsi – powiedział poseł Jerzy Szmit.

Poseł Jacek Bogucki z SP wskazał, że pozostawienie na tak wysokim poziomie podatku dodanego negatywnie wpłynie na gospodarkę.

Nie da się przy otwartych granicach, we wspólnej Europie być wyspą, w której podatki są najwyższe. Nie da się być wyspą, która będzie nadal utrzymywać wzrost PKB, wzrost ilości miejsc pracy i wzrost gospodarczy. To jest po prostu zabójcze – zwrócił uwagę poseł Jacek Bogucki.

Ministerstwo Finansów uzasadniając projekt noweli wskazało, że rząd podejmuje działania zmierzające do przywrócenia równowagi w finansach publicznych, dlatego proponuje utrzymanie nowych stawek VAT przez kolejne trzy lata.

RIRM

drukuj