Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezydencki minister: Brakuje jednego spotkania, aby doszło do porozumienia ws. SN i KRS

Praktycznie brakuje jednego spotkania, by wszystkie kwestie sporne zostały rozstrzygnięte – powiedział Andrzej Dera minister z kancelarii prezydenta RP. Odniósł się w ten sposób do negocjacji nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Najprawdopodobniej w tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim.

Minister Andrzej Dera na antenie Polskiego Radia przyznał, że wybór członków KRS-u „to jeden z elementów spornych”. Intencją prezydenta jest, aby sędziowie do KRS byli wybierani w szerszym konsensusie, wielopartyjnym – dodał.

Minister Andrzej Dera przypomniał, że prezydent proponował, aby jeden poseł miał jeden głos na jednego kandydata do KRS. Według niego ta propozycja jest w tej chwili przez Prawo i Sprawiedliwość „modyfikowana”.

Wydaje się, że tutaj do konsensusu powinno dojść, bo te założenia są jasne i nie są podważane przez PiS. Więc wydaje mi się, że jesteśmy dużo bliżej już ostatecznych rozstrzygnięć – stwierdził prezydencki minister.

Prezydent Polski Andrzej Duda  pod koniec września zaprezentował własne projekty ustaw o KRS i SN. Dwa miesiące wcześniej najwyższy przedstawiciel państwa polskiego  zawetował dwie ustawy przygotowane przez rząd i PiS. Prezydent otrzymał poprawki PiS, ale nie ujawniono ani ich treści, ani uwag prezydenta do nich.

RIRM/PAP

drukuj