fot. twitter.com/StKarczewski

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski z wizytą w Kanadzie

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją izby gości w Ottawie i Toronto w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W środę spotka się z przedstawicielami Polonii, a w kolejnych dniach z kanadyjskimi politykami.

Jak poinformował PAP Konsulat Generalny RP w Toronto, w poniedziałek i wtorek marszałek Karczewski w Ottawie wziął udział w uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości. Spotkał się też z marszałkiem Izby Gmin Geoffem Reganem, z przedstawicielem rządu federalnego ds. współpracy z Senatem – senatorem Peterem Harderem oraz z parlamentarną grupą przyjaźni polsko–kanadyjskiej, której szefem jest Peter Fonseca.

Podczas wizyty w Ottawie Karczewski złożył wieniec przed tablicą w Parku Konfederacji, upamiętniającą kanadyjskich lotników, którzy zginęli podczas lotów nad Polską, niosąc pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. Odwiedził również Muzeum Wojny, złożył wieniec przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a także przed Narodowym Pomnikiem Ofiar Holokaustu. W Ottawie marszałek Senatu spotkał się też z przedstawicielami nowego zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

W środę, podczas pobytu w Toronto, marszałek Karczewski spotka się m.in. z Polonijną Radą Konsultacyjną przy Konsulu RP w tym mieście oraz podczas trwającej 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” wręczy założycielom festiwalu przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W czwartek marszałek Senatu i towarzyszący mu senatorowie Aleksander Bobko oraz Piotr Florek wezmą udział w uroczystym spotkaniu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowanym w parlamencie prowincji Ontario wspólnie przez Konsulat Generalny RP w Toronto oraz deputowanych Natalię Kusendovą, Kingę Surmę i Toma Rakocevica.

Jak informował Konsulat Generalny RP, zaplanowane są też spotkania z premierem Ontario Dougiem Fordem, wiceprzewodniczącym parlamentu Ontario Rickiem Nichollsem i ministrem do spraw komunalnych i mieszkalnictwa Steve’em Clarkiem. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Ontario po wejściu w życie umowy handlowej między Kanadą a UE (CETA) oraz sytuacji Polonii w prowincji.

Częścią wizyty marszałka Karczewskiego są też m.in. spotkania z polskimi kombatantami w Toronto, złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto i tablicą smoleńską. Na piątek zaplanowane są spotkania z Polonią w Hamilton oraz w Niagara-on-the-Lake, złożenie wieńca na tzw. Cmentarzu Hallerczyków, polskim cmentarzu wojskowym w tym mieście, oraz wizyta w Muzeum Historycznym. Jest tam wystawa poświęcona Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tys. Hallerczyków.

PAP/RIRM

drukuj