fot. www.gov.pl

Kanada: Przygotowania do Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario

W styczniu w Ontario, największej kanadyjskiej prowincji, weszła w życie ustawa o Miesiącu Dziedzictwa Polskiego. Konsulat Generalny RP w Toronto rozpoczął przygotowania do jej realizacji zaplanowanej na maj.

W maju w Ontario będzie obchodzony po raz pierwszy Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

„Konsulat Generalny RP podejmie się koordynacji działań i przedsięwzięć planowanych dla uczczenia Miesiąca Dziedzictwa Polskiego” – napisała we wtorkowym komunikacie Magdalena Pszczółkowska, Konsul Generalna RP w Toronto.

Dodała, że trwają już przygotowania w Konsulacie Generalnym RP, a także w organizacjach polonijnych, polskich szkołach i parafiach.

„Priorytetem jest wspólne rozpoczęcie obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego, a także wspólny i spójny przekaz dla społeczności ontaryjskiej, że w Polonii duma, siła i wspólne dziedzictwo” – podkreśliła konsul.

„Proklamując maj jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, prowincja Ontario uznaje wpływ, jaki Kanadyjczycy polskiego pochodzenia mieli na historię, kulturę i demokratyczne instytucje Ontario. Miesiąc Dziedzictwa Polskiego jest okazją do edukacji ontaryjczyków w każdym wieku na temat trudności, jakie Kanadyjczycy polskiego pochodzenia przeszli, by żyć w wolnym i demokratycznym społeczeństwie, respektującym prawa człowieka i rządy prawa. Te podstawowe wartości przyczyniły się do siły i różnorodności Ontario” – napisano w ustawie.

Projekt wpłynął do parlamentu Ontario w listopadzie ubiegłego roku. Został złożony przez Christine Hogarth, która w parlamencie Ontario reprezentuje torontoński okręg Etobicoke-Lakeshore. Maj został wybrany, by przypomnieć m.in. o Konstytucji 3 Maja. Christine Hogarth mówiła wówczas, że ustawa miała poparcie wszystkich partii. Tylko w jej okręgu wyborczym mieszka prawie 12 tys. osób polskiego pochodzenia. W okręgu Etobicoke-Lakeshore, nad brzegiem jeziora Ontario, mieści się m.in. polski konsulat.

W całej Kanadzie ponad 1 mln mieszkańców ma polskie pochodzenie. Pierwsza duża fala imigracji to Kaszubi, którzy osiedlili się w Ontario w 1858 r. Według spisu powszechnego z 2016 r. około 524 tys. osób polskiego pochodzenia mieszka w Ontario.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl