fot. PAP/Jacek Turczyk

Para prezydencka z wizytą w Kanadzie

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oficjalnie rozpocznie trzydniową wizytę w Kanadzie. W Toronto prezydent złoży wieniec pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie Para Prezydencka odwiedzi Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake.

Tego samego dnia odwiedzi również polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe. Odbędzie się także spotkanie z Polonią.

W kolejnych dniach wizyty prezydent będzie rozmawiał m.in. z premierem Kanady, gubernatorem generalnym oraz parlamentarzystami tego kraju.

Rozmowy będą dotyczyły kwestii priorytetowych dla Europy: lipcowego szczytu NATO, kwestii gospodarczych, polonijnych oraz relacji bilateralnych.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski podkreśla, że dla prezydenta Andrzeja Dudy sprawa bezpieczeństwa Polski jest jedną z najważniejszych.

– Prezydent stara się o tych priorytetach i oczekiwaniach państw Europy Centralnej i Wschodniej rozmawiać z najważniejszymi przywódcami państw, które ten pakt tworzą, stąd też wizyta w Kanadzie. Rzeczywiście, rozpocznie się ona w poniedziałek. W poniedziałek odbędzie się wielkie spotkanie z Polonią w Mississaudze, można powiedzieć też polskim mieście. Kolejne dwa dni pan prezydent spędzi w Ottawie – mówi minister Adam Kwiatkowski.

Podczas wizyty w Kanadzie para prezydencka weźmie udział także w uroczystych obchodach Święta Narodowego 3 Maja oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

RIRM

drukuj