fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Wspieramy Ukrainę w jej drodze do NATO i UE

Nieprzerwanie wspieramy Ukrainę w jej drodze do członkostwa w NATO i UE – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę na pierwszy szczyt Platformy Krymskiej.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1389212236833492993

Dziś w Warszawie doszło do dwustronnego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, który przybył na uroczystości 230. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja.

Po zakończeniu oficjalnych państwowych obchodów z udziałem także prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii prezydent Andrzej Duda rozmawiał na Zamku Królewskim z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Po rozmowie liderzy Polski i Ukrainy wygłosili oświadczenia dla prasy. Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za udział w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym kontekście podkreślił, że zarówno Polska, jak i Ukraina przynależą do „wspólnego pnia” kulturowego, historycznego i ustrojowego w Europie, a obecność prezydenta Ukrainy 3 maja w Polsce, to wyraz solidarności i jedności tej części Europy.

„Omówiliśmy z prezydentem (Ukrainy) najważniejsze kwestie bieżące, przede wszystkim związane z bezpieczeństwem Ukrainy, problemem okupowanego przez Rosję Krymu, problemem okupowanych okręgów – donieckiego i ługańskiego, obecności i liczebności rosyjskich oddziałów wojskowych, które, jak wiemy, w ciągu ostatnich miesięcy były tam relokowane z różnych części Rosji” – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent relacjonował, że podczas spotkania mówił Wołodymyrowi Zełenskiemu o zbliżającym się szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, który odbędzie się za tydzień w Bukareszcie. Jak mówił Andrzej Duda, szczyt będzie poświęcony m.in. problemom bezpieczeństwa.

„Myślę, że kwestia Ukrainy i Białorusi będzie tam bardzo istotnym tematem. W szczególności Ukrainy i ostatniej rosyjskiej obecności przy granicy ukraińskiej. W tej perspektywie rozmawialiśmy o zbliżającym się szczycie całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się za półtora miesiąca, w połowie czerwca w Brukseli, gdzie ten temat z całą pewnością również będzie omawiany” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, chodzi o bezpieczeństwo Ukrainy, a w związku z tym o bezpieczeństwa całej Europy Środkowej.

„To kwestia także i wskazania Ukrainie w sposób sformalizowany drogi, którą powinna zmierzać do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim” – mówił prezydent RP.

Wskazywał, że chodzi o „mapę drogową” do członkostwa w NATO, która w tej chwili jest sprawą fundamentalną, i o którą Ukraina w tej chwili walczy, a na której to drodze, nie tylko Polska, ale także „przyjaciele w naszej części Europy” wspierają Ukrainę.

Jak przekazał Andrzej Duda, podczas spotkania Wołodymyr Zełenski zaprosił go na Ukrainę w sierpniu tego roku na obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Prezydent poinformował, że przyjął zaproszenie i będzie czynił wszystko, żeby być obecnym.

Andrzej Duda powiedział też, że spotkanie bilateralne zostało zwieńczone podpisaniem wspólnej deklaracji o perspektywie europejskiej dla Ukrainy.

„W tym zakresie oczywiście także i Polska cały czas nieprzerwanie wspiera Ukrainę” – zadeklarował.

Wołodymyr Zełenski podziękował polskiemu prezydentowi za zaproszenie na obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Złożył też z tej okazji życzenia narodowi polskiemu.

„Państwu, które nas zawsze wpiera i jest nam życzliwe” – powiedział.

Poinformował ponadto, że zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką na sierpniowe uroczystości związane z trzydziestoleciem niepodległości Ukrainy.

„W przededniu tych uroczystości odbędzie się pierwszy szczyt Platformy Krymskiej, na który zaprosiliśmy wyłącznie przyjaciół Ukrainy. Ten szczyt będzie pierwszą taką platformą, na której po raz pierwszy będziemy mówić o deokupacji Krymu. Chciałbym podziękować Polsce, a szczególnie panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur euroatlantyckich. Dziękujemy Polsce za twarde stanowisko dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy, jak również za to, że Polska jasno opowiada się za nieuznawaniem aneksji Krymu” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

„Wiem, że między naszymi państwami i narodami są pewne nierozstrzygnięte kwestie historyczne, ale jestem przekonany, że w przyszłości zostaną one rozwiązane i między nami nie będzie nieporozumień” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda dziękował za „życzliwość”, z jaką prezydent Ukrainy odnosi się do polskich postulatów, w tym tych mających charakter dwustronny. Wyraził nadzieję, że niebawem uda się stworzyć instytucje kulturalne w Przemyślu i we Lwowie dla Polaków mieszkających na Ukrainie i Ukraińców mieszkających w Polsce.

„Mam nadzieję, że to jest dobry przykład budowania jak najlepszych relacji polsko-ukraińskich” – przekonywał Andrzej Duda.

Przyznał, że „kwestie historyczne są trudne, bo historia naszych narodów jest trudna”. Wierzy jednak, że dzięki dobrej woli i poszukiwaniu mądrych rozwiązań także i dla naszych społeczeństw znajdziemy właściwe środki, aby kwestie historyczne budowały nasze relacje.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl