fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent RP odbierze ślubowanie od Julii Przyłębskiej

Jutro o godzinie 8.00 rano prezydent przyjmie przysięgę  Julii Przyłębskiej,  wybranej 2 grudnia na sędzię Trybunału Konstytucyjnego. To zaprzysiężenie ma zakończyć całe zamieszanie wokół Trybunału – podkreśla Kancelaria Prezydenta. Jednocześnie kancelaria informuje, że prezydent nie przyjmie przysięgi od osób, których do Trybunału wybrał poprzedni Sejm.

2 grudnia,  przy sprzeciwie Platformy Obywatelskiej, Sejm wybrał 5 członków Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpią oni 5 sędziów, których kadencja upłynęła w październiku i grudniu.

Czterech prezydent zaprzysiągł tego samego dnia, jutro przysięgę przyjmie od Julii Przyłębskiej. Jednocześnie Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że prezydent Andrzej  Duda nie przyjmie przysięgi od 5 osób, które wskazał  poprzedni Sejm.

Prezydent uznał, że zostali wybrani z naruszeniem prawa. „To prezydent, nie przyjmując przysięgi od wcześniej wybranych sędziów, łamie prawo” – mówią politycy PO i chcą postawić Andrzeja Dudę przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Jutro też Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy nowelizacja ustawy o Trybunale, jaką przeprowadził w listopadzie Sejm, jest zgodna z ustawa zasadniczą.

TV Trwam News/RIRM

drukuj