fot. PAP/EPA

Grecja wyprzedaje swój kraj

Grecja w ciągu 10 dni podpisze umowy z niemiecką firmą Fraport na prywatyzację 14 regionalnych lotnisk, w tym na wyspach Mykonos, Santorini, Korfu i Rodos. W następnej kolejności brane są pod uwagę, m.in. porty.

Sprzedaż regionalnych lotnisk przyniesie Grecji 1,23 mld euro – zapowiedział Stergios Pitsiorlas, szef funduszu odpowiedzialnego za program prywatyzacji. Fraport zrządza lotniskami we Frankfurcie, tureckiej Antalyi oraz w Warnie
i Burgas w Bułgarii.

Ateny zgodziły się na rozbudowany program prywatyzacji, opiewający na 50 mld euro, w ramach ustaleń z wierzycielami Grecji, które pozwoliły uruchomić kolejny tzw. pakiet pomocowy dla tego kraju.

Następna transakcja planowana przez rząd Grecji to sprzedaż portu Pireus; wszystkie oferty kupna mają zostać złożone do 21 grudnia. Planowana jest też między innymi prywatyzacji portu w Salonikach, kolei państwowych i sieci gazowej.

Program prywatyzacji to element lipcowego porozumienia Grecji z międzynarodowymi wierzycielami zakładającego pomoc w zamian za cięcia, oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm. Zostało ono zawarte pod przymusem, podczas gdy istniała groźba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro.

Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

RIRM

drukuj