Prof. M. Ryba: Polska chce mówić swoim głosem

To próba upodmiotowienia Polski w wymiarze globalnym – tak wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy na forum ONZ ocenia prof. Mieczysław Ryba. Ekspert zwraca uwagę przede wszystkim na etyczny aspekt przemówień.

Prezydent Polski zaapelował wczoraj do społeczności międzynarodowej o tworzenie świata opartego na sile prawa, a nie na prawie siły. Przekonywał też, że pomoc finansowa dla krajów rozwijających się nie powinna być łączona z narzucaniem im systemu wartości czy ideologii – zwłaszcza w kwestii modelu rodziny, wychowania dzieci i ochrony życia.

Prof. Mieczysław Ryba ocenia, że stanowi to o zmianie jakości uprawiania polityki zagranicznej.

– Samo odróżnienie, zaakcentowanie tego głosu polskiego, a zarazem chociażby wizja uczestnictwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – to wszystko jak gdyby mówi o tym, że Polska chce mówić swoim głosem, i to głosem niepowielającym tego, co będą mówić Niemcy czy Amerykanie, tylko szukającym tego podmiotowego odniesienia do narodów (…), poszanowania tej suwerenności narodowej, kulturowej, a zarazem pewne przesłanie etyczne, które powinno wybrzmieć pełnym głosem. I brzmi – to bardzo dobrze – powiedział profesor.

Wzmocnieniu roli Polski na arenie międzynarodowej służy również zgłoszenie Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, odpowiedzialnej za ochronę międzynarodowego pokoju.

Wczoraj podczas rozmowy z dziennikarzami prezydent powiedział, że polska delegacja szuka w tej sprawie poparcia. Wspomniał też o naszym stanowisku dot. planowanej reformy Rady Bezpieczeństwa.

– Propozycja francuska, aby możliwość stosowania veta – w przypadku najdrastyczniejszych naruszeń bezpieczeństwa światowego, a zwłaszcza zbrodni ludobójstwa – została mocno ograniczona, wydaje się być propozycją bardzo dobrą. Pozwoli blokować wiele konfliktów, które w przyszłości mogą się zrodzić na świecie. Dlatego my jako Polska tę propozycję francuską popieramy – oświadczył prezydent.

Dziś ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku. W programie jest spotkanie pt. „Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne” oraz uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl