Polska nieprzygotowana na starzenie się społeczeństwa
Państwo polskie jest nieprzygotowane na postępujący proces starzenia społeczeństwa. Według Wskaźnika Aktywnego Starzenia, Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem aktywizacji i poziomu życia seniorów. Osobom starszym najlepiej żyje się w Danii, Szwecji oraz Holandii. Sprawę opisuje dziennik „Rzeczpospolita”.
Już za niecałe 40 lat średnia wieku w naszym kraju będzie najwyższa w Europie. Eksperci wskazują, że polityka senioralna w obecnym kształcie nie odpowiada na potrzeby tej grupy społecznej.
Najistotniejszą kwestią jest zapewnienie godnych warunków życia osób starszych – podkreśla poseł PiS Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.
– Choćby kwestia związana z opieką pielęgniarską. Obecna koalicja nie potrafiła uregulować tej sprawy w domach pomocy społecznej. Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce za tę usługę płacić. Druga rzecz, to kwestia opiekunów osób niepełnosprawnych. Warto tu przypomnieć, że ta koalicja odebrała świadczenia pielęgnacyjne opiekunom osób starszych, wprowadzając za to specjalny zasiłek opiekuńczy, który wynosi 520 złotych, ale żeby udało się go utrzymać, jest jeszcze kryterium dochodowe. To wszystko powoduje, że te osoby, które są w najtrudniejszej sytuacji nie otrzymują pomocy ze strony państwa –zaznacza poseł.
Z danych NIK-u wynika, że w Polsce nie ma systemu opieki geriatrycznej. Brakuje geriatrów, a poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych jest bardzo mało. Problemem jest także bardzo niska aktywność seniorów. Badania wskazują, że ponad 40 proc. osób po 65. roku życia nie przejawia żadnej aktywności fizycznej.
rp.pl/RIRM