fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm zakończył pierwsze czytanie projektu dot. trzynastej emerytury

Uchwalmy ustawę w sprawie trzynastych emerytur ponad podziałami – apeluje Prawo i Sprawiedliwość. W Sejmie zakończyło się pierwsze czytanie projektu.

W tym roku koszt wypłaty świadczenia ma wynieść ok. 11,7 mld zł. Otrzyma je niemal 10 mln uprawnionych. Zgodnie z projektem tzw. trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W tym roku będzie to 1200 zł brutto.

Trzynasta emerytura, to obok stałego podwyższania świadczeń dla seniorów, kolejny element solidarnej polityki państwa – powiedziała podczas pierwszego czytania przedstawicielka klubu PiS poseł Teresa Wargocka.

– Ta dodatkowa emerytura nie ma charakteru świadczenia socjalnego, tak jak w pomocy społecznej, gdzie świadczenia uzależnione są od dochodu przypadającego na osobę w rodzinie. Ta emerytura ma charakter powszechny. Nie burzmy w związku z tym podstawowych zasad systemu ubezpieczeń społecznych, zasad zdefiniowanej składki. Jest to bardzo solidarnościowe i sprawiedliwościowe rozwiązanie na tle innych państw – wskazała poseł Teresa Wargocka.

Na jutro na godz. 9.00 zaplanowano sprawozdanie sejmowej Komisji Polityki Społecznej ws. projektu.

Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej w bloku głosowań, który ma się rozpocząć o godz. 15.00.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj