fot. twitter.com

Wiceminister zdrowia: Do tej pory wystawiono już ponad 63 mln e-recept dla 10 mln pacjentów

Do tej pory wystawiono już ponad 63 mln e-recept dla 10 mln pacjentów – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Od dziś wystawianie recept w wersji elektronicznej jest obowiązkiem. Rozwiązanie polega na tym, że pacjent otrzymuje sms-em kod, który przedstawia w aptece z nr PESEL. Może też prosić o przesłanie e-recepty mailem.

Do skorzystania z tego potrzebna jest aktywacja Internetowego Konta Pacjenta. Pacjenci, którzy tego nie zrobią, otrzymują wydruk informacyjny. Papierowe recepty wydawane są tylko w określonych przypadkach.

Teraz e-recepta to codzienność w polskich gabinetach – wskazywał podczas konferencji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– 81 tysięcy lekarzy do końca ubiegłego roku wystawiło co najmniej jedną e-receptę. Najstarszy taki lekarz ma 91 lat, a najmłodszy 24 lata. 3 stycznia mieliśmy pierwszą sytuację, kiedy w aptekach zrealizowano więcej recept elektronicznych niż papierowych. Najstarszy pacjent miał 107 lat, a najmłodszy zaledwie 2 miesiące, więc widzimy, że rozkład jest taki, jaki w ogóle wśród pacjentów, czyli te wszystkie obawy, które były i również nam towarzyszyły przy wdrażaniu tego projektu, że będzie problem z seniorami, którzy mogą nie wiedzieć, w jaki sposób im wytłumaczyć, jak działa ta e-recepta, udało się to zrobić w taki sposób, że także seniorzy są w stanie korzystać z e-recepty – powiedział Janusz Cieszyński.

E-recepty wystawiane przez lekarzy można przechowywać w telefonie, w aplikacji mObywatel. Resort cyfryzacji podkreślił, że jest ona bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl