Ministerstwo Zdrowia „pod lupą” gabinetu cieni PO

Ministerstwo zdrowia to pierwszy resort, którego działania podsumuje dziś gabinet cieni stworzony przez Platformę Obywatelską. Jak twierdzą posłowie tego ugrupowania, gabinet ma stanowić ciało kontrolne wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsze posiedzenie gabinetu Platformy odbyło się w czwartek. Kolejne spotkania mają być organizowane we wtorki. Z kolei w tym tygodniu, począwszy od dziś, zespół ma dokonać podsumowania pracy poszczególnych ministerstw.

Partia Grzegorza Schetyny chce stworzyć w ten sposób rząd alternatywny do tego działającego w rzeczywistości. Zdaniem posła Jacka Sasina z Prawa i Sprawiedliwości utworzenie gabinetu cieni ma na celu osiągnięcie przez Platformę statusu lidera opozycji w Polsce.

– Jest to wyścig z Nowoczesną o to kto jest liderem opozycji, kto jest dzisiaj tym pierwszym, który ma prawo do tego, aby stać na politycznym ringu naprzeciwko Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętamy doświadczenia lat 2006- 2007 i wiemy, że gabinet cieni w wykonaniu Platformy Obywatelskiej już był. Ówczesny gabinet formułował wnioski polityczne, przedstawiał alternatywę personalną tylko potem kiedy PO przejęło władzę okazało się, że ani postulaty programowe nie były realizowane ani też alternatywy personalne nie osiągnęły zamierzonego celu – podsumował poseł Jacek Sasin.

Jak ocenia poseł ugrupowania Kukiz ’15 – Grzegorz Długi, sama idea gabinetu cieni jest dobra, jednak w wykonaniu Platformy raczej nie przyniesie żadnych korzyści.

– Są kraje, które zakładają istnienie alternatywnych rządów, czyli opozycyjnych rządów tak jak np. w Wielkiej Brytanii gdzie ministrowie z gabinetu cieni są utrzymywani przez Skarb Państwa. Natomiast u nas takiej tradycji nie ma. Było by dobrze gdyby opozycja potrafiła zbudować alternatywny ośrodek, który mógłby komentować, pokazywać jakie rozwiązania powinny być wprowadzone, które są dobre, a które są złe – podkreślił poseł Grzegorz Długi.

Poseł Kukiz ‘15 zaznaczył także fakt, iż na stanowiskach gabinetu cieni znajdują się znów te same osoby, które wcześniej stały na czele poszczególnych ministerstw za rządów PO, co bezpośrednio deprecjonuje działanie tego organu.

W gabinecie cieni PO, funkcję premiera sprawuje Grzegorz Schetyna. Jego zastępcami są Ewa Kopacz oraz Tomasz Siemoniak.

Zuzanna Dabrowska/RIRM

drukuj