fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Politycy z PiS-u żądają zwołania komisji ws. działań Jana Burego

Posłowie PiS-u chcą zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych ws. działań posła Jana Burego z PSL. Według jednej ze stacji radiowych miał on wydawać polecenia wiceszefowi policji, aby ratować koalicję rozpadającą się na Podkarpaciu.

Poseł Mariusz Błaszczak, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że sprawa dotyczy ewentualnego nadużycia władzy, dlatego powinna zostać wyjaśniona.

– Mogło dojść do wykorzystywania policji do nacisków politycznych, a więc do gry politycznej. W tej sprawie występuje Jan Bury, przewodniczący KP Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziś posłowie PiS z Komisji Spraw Wewnętrznych złożą wniosek o nadzwyczajne posiedzenie tej komisji z udziałem minister spraw wewnętrznych pani Teresy Piotrowskiej. Żądamy wyjaśnień w tej sprawie. Jeżeli doszło do wykorzystywania policji do nacisków politycznych, to mamy do czynienia z nadużyciem władzy – zaznaczył polityk.

Jan Bury miał przekazać informację o nieprawidłowościach w rodzinnej firmie Lucjana Kuźniara z PSL, który poparł w 2012 r. Władysława Ortyla z PiS-u na fotel marszałka województwa. Wiceszef policji miał z kolei przekazać ją wiceszefowi Centralnego Biura Śledczego.

W jednej z notatek miały się znaleźć dokładne dane o przepływach finansowych firmy związanej z żoną Kuźniara z kilku ostatnich lat. Wątek notatek bada prokuratura w Katowicach.

RIRM

drukuj