Jemen: Rebelianci Huti zdobyli ważną dzielnicę Adenu

Szyiccy rebelianci Huti wkroczyli w środę do al-Tawahi – dzielnicy Adenu, która była jednym z ostatnich bastionów zwolenników prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego w tym mieście. Dostali się tam mimo nalotów koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Mieszkańcy Adenu informują o ciężkich walkach między Huti a siłami lojalnymi wobec Hadiego, który uciekł do Arabii Saudyjskiej. W al-Tawahi znajduje się główny port Adenu, a także siedziby instytucji państwowych, w tym pałac prezydencki. Według przedstawicieli sił lojalnych wobec Hadiego pałac prezydencki w Adenie jest już w rękach Huti. Upadek al-Tawahi oznacza – zdaniem mieszkańców – że praktycznie cały Aden znalazł się pod kontrolą Huti.

Wcześniej informowano, że podczas walk w Adenie zginęło w środę co najmniej 80 osób, w tym wielu cywilów. Ok. 40 ofiar to uciekający przed walkami z al-Tawahi cywile, których łódź ostrzelali Huti. Pozostałe ofiary to ok. 30 bojowników Huti i 10 lokalnych zwolenników Hadiego. Zginął m.in. dowodzący siłami lojalnymi wobec Hadiego generał Ali Naser Hadi; prezydent mianował na jego miejsce generała Saifa al-Barkiego.

Naloty prowadzone przez koalicję pod wodzą sunnickiej Arabii Saudyjskiej nie zdołały powstrzymać ofensywy Huti na al-Tawahi. Koalicja rozpoczęła naloty na pozycje Huti 26 marca. Huti, popierani przez szyicki Iran i siły lojalne wobec byłego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Saleha, zajęli znaczne terytoria, w tym stolicę kraju – Sanę.

Według danych ogłoszonych we wtorek przez ONZ od czasu rozpoczęcia nalotów w Jemenie zginęło co najmniej 646 cywilów, w tym 131 dzieci, a ok. 1,4 tys. zostało rannych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl