fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Obecny rząd potrafił zbudować koalicję państw, które powstrzymują rosyjsko-niemieckie plany budowy Nord Stream 2

Rząd kierowany przez Prawo i Sprawiedliwość potrafił zbudować koalicję państw, które powstrzymują rosyjskoniemieckie plany budowy Nord Stream 2. (…) To, że w ogóle mówimy o opóźnieniu tego gazociągu, jest efektem polskiej dyplomacji podkreślił poseł PiS Maciej Małecki w piątkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jak wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej duńskiej Agencji Energii, budowa Nord Stream 2 będzie opóźniona. Według nowego harmonogramu, gazociąg miałby zostać oddany do użytku najwcześniej na początku drugiej połowy 2020 r. Początkowo zakładano, że stanie się to do końca bieżącego roku.

Każde opóźnienie szkodliwego dla Europy Nord Stream 2 jest dobre dla wolnego rynku gazu na Starym Kontynencie. Najbardziej korzystne jest natomiast dla Ukrainy, ponieważ dopóki nie ma Nord Stream 2, Rosja musi wykorzystywać gazociągi, które przechodzą przez Ukrainę do przesyłu swojego gazu do krajów Europy Zachodniej – powiedział Maciej Małecki.

Jednym z celów Nord Stream 2 jest to, żeby wyłączyć gazociągi na Ukrainie, aby ominąć to państwo, z którym Rosja jest w stanie wojny. Kiedy powstałby Nord Stream 2, wtedy Rosja mogłaby zrezygnować z przesyłu gazu przez Ukrainę, bowiem zyska możliwość tłoczenia 55 mld metrów sześciennych dodatkowego gazu z pominięciem innych krajów – dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa zwrócił uwagę na antenie Radia Maryja, że opóźnienie Nord Stream 2 w znaczny sposób poprawia pozycję negocjacyjną Ukrainy w rozmowach z Gazpromem.

To, że w ogóle mówimy o opóźnieniu Nord Stream 2, jest efektem polskiej dyplomacji. Nasz rząd kierowany przez Prawo i Sprawiedliwość potrafił zbudować koalicję państw, które powstrzymują rosyjskoniemieckie plany budowy gazociągu Nord Stream 2. Gdyby nie działania polskie, gdyby nie wsparcie USA, gdyby nie zdecydowana pozycja Danii w tej sprawie Nord Stream 2 już teraz pewnie byłby na finiszu – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z posłem Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia”  można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj