fot. prezydent.pl

W Belwederze odbyły się centralne obchody Święta Straży Granicznej

Prezydent RP Andrzej Duda oraz szef MSWiA Joachim Brudziński wzięli udział w centralnych obchodach Święta Straży Granicznej. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Wręczono awanse generalskie; odbyła się także promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski.

Prezydent Andrzej Duda podziękował strażnikom granicznym za pełnioną służbę w Polsce, ale też za granicą.

– Granica Rzeczypospolitej Polskie, granica Unii Europejskiej jest strzeżona. To dzięki wam w znakomity sposób realizujemy także nasze europejskie zobowiązania i współpracę z Frontexem – mówił prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał też minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA zwrócił uwagę, że prace naszych strażników granicznych doceniają władze innych krajów.

– Ilekroć dane mi było rozmawiać: czy to w Brukseli, Strasburgu czy innych stolicach z moimi odpowiednikami, to zawsze pod adresem Straży Granicznej padały słowa uznania i podziękowania za waszą służbę. To powód do olbrzymiej dumy – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Straż graniczna podlega pod resort sprawa wewnętrznych i administracji. Służbę w tej formacji pełni 15 tys. funkcjonariuszy. Strzegą oni 3,5 tys. km polskich granic; kontrolują także legalność cudzoziemców w Polsce.

W ciągu trzech lat strażnicy odprawili 150 mln osób. Do Polski nie wjechało ok. 270 tys. osób, które mogły zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Ujawniono także nielegalnie przewożone materiały o wartości miliarda złotych.

RIRM

drukuj