fot. PAP/Leszek Szymański

Resort Zdrowia wymieni 200 ambulansów w ramach „Programu wymiany ambulansów”

Ratownicy medyczni dostaną nowe karetki. Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”.

Ruszają dwa duże programy wsparcia dla samorządów. Pierwszy dotyczy  wymiany i modernizacji sprzętu medycznego, a drugi to rozbudowa lokalnych sieci dróg. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ich realizacja jest możliwa dzięki stabilnie prowadzonym finansom publicznym.

– Pokazujemy, w jaki sposób konstruktywnie, pozytywnie rozwijać  współpracę między rządem i samorządami w ramach unitarnego państwa, w ramach państwa, które przecież jako jedność buduje wartość dla obywateli, dla wszystkich Polaków – akcentował premier Mateusz Morawiecki. 

Rusza ogromny program wymiany karetek. Co trzecia z nich ma więcej niż 6 lat. Dzięki 80 mln zł będzie można wymieć 200 ambulansów. Z programu będą mogły korzystać wszystkie województwa. Rozpatrzyliśmy wszystkie złożone wnioski – zaznaczył  minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Nawet najmniejsza gmina czy powiat były traktowane tak samo. To są równe szanse. Wymienimy istotną część tych ambulansów po to, żeby zespoły ratownictwa medycznego bezpiecznie dojechały do pacjenta i bezpiecznie z pacjentem do szpitala – wskazał Łukasz Szumowski.

Dobrze funkcjonuje także największy w historii III Rzeczpospolitej Fundusz Dróg Samorządowych, który razem z udziałem samorządów wynosi 10 mld zł.  90 proc. polskich dróg to drogi samorządowe, z których na co dzień Polacy korzystają, by dotrzeć do pracy, szkół, ośrodków zdrowia czy załatwić ważne dla siebie sprawy – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– To jest program 10-letni. To 36 mld zł, które docelowo trafią do samorządów gminnych i powiatowych i pozwolą zmienić polską rzeczywistość – akcentował Andrzej Adamczyk.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że dla porównania średnio rocznie za rządów PO-PSL na te drogi wydawano około 600 mln zł.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj