Pierwsze wspólne ćwiczenie polskich myśliwców z Bułgarami

Ok. 40 lotników i klucz myśliwców MiG-29M z Mińska Mazowieckiego udało się w poniedziałek do bazy Graf Ignatiewo w Bułgarii na prawie dwutygodniowe wspólne szkolenie z gospodarzami – powiedział rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski.

Będzie to pierwsze szkolenie lotnicze Polaków w tym bałkańskim kraju.

Jak powiedział Goławski, przedsięwzięcie będzie okazją do porównania wyszkolenia w misjach przechwytujących, walkach powietrznych i innych zadaniach oraz bliższego poznania się lotników pracujących z tym samym typem samolotu, umożliwi też gospodarzom poznanie możliwości zmodernizowanych w Polsce MiGów-29.

Późnym popołudniem w Bułgarii wylądowały cztery polskie MiGi – trzy jednomiejscowe i jeden w wersji dwumiejscowej. Wieczorem jest spodziewany transportowy C-130 Hercules z personelem i sprzętem.

Dowódcą polskiego komponentu jest płk. pil. Maciej Trelka, dowodzący 23. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Powrót lotników z Mińska do macierzystej bazy zaplanowano na 9 października.

W sierpniu w Sofii ministrowie obrony Polski i Bułgarii Tomasz Siemoniak i Nikołaj Nenczew podpisali list intencyjny pozwalający na zawarcie umowy w sprawie remontów bułgarskich myśliwców MiG-29 w polskich zakładach. Bułgaria ma 19 myśliwców MiG-29, zamierza wyremontować 7-10 maszyn. Mińskie MiGi-29 były modernizowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, gdzie m. in. analogowe przyrządy nawigacyjne zastąpiono cyfrowymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl