fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Komorowski chce założyć własny instytut

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiada założenie instytutu po zakończeniu kadencji. Jego działalność ma się skupiać m.in. na relacjach polsko-ukraińskich.

Deklaracja Komorowskiego padła podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. Ustępujący prezydent zapowiedział dalszą aktywność w sprawach ukraińskich na forum międzynarodowym, a także „na gruncie polskim”.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych przypomina, że swoje instytuty założyli także byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Polityk przypuszcza, że Bronisław Komorowski zrozumiał, iż nie jest w stanie odebrać istotnej roli w PO.

– Dzisiaj, jeśli nazwisko prezydenta Komorowskiego znalazłoby się w encyklopedii, to tylko z jednym zdaniem, iż był w latach 2010 – 2015, więc może chce jeszcze dokonać czegoś, może chce, w ramach takiego instytutu, zainicjować jakąś dyskusję polityczną w Polsce nad jakimś ważnym problemem. Być może, jeśli nie może dodać żadnej wartość swojemu obozowi politycznemu, to może w ten sposób będzie próbował podtrzymać swoje uczestnictwo na arenie międzynarodowej i polskiej – podkreśla poseł Witold Waszczykowski.     

Bronisław Komorowski ustąpi z fotela prezydenta na początku sierpnia. Obowiązki głowy państwa przejmie Andrzej Duda.

         RIRM

drukuj