KE: rozmowy UE, Ukrainy i Rosji ws. gazu 26 września w Berlinie

Nowa runda trójstronnych rozmów z udziałem UE, Ukrainy i Rosji na temat cen gazu odbędzie się 26 września w Berlinie – poinformowała rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner. Niewykluczone, że poruszony zostanie też temat mniejszych dostaw do Polski.

– Mogę potwierdzić, że rozmowy odbędą się w piątek 26 września w Berlinie. Zgodziły się na to wszystkie trzy strony: UE, Ukraina oraz Rosja – powiedziała w piątek Holzner.

W ubiegłym tygodniu KE ogłosiła, że kolejna runda trójstronnych konsultacji odbędzie się 20 września w Berlinie, jednak Rosja poinformowała, że nie pasuje jej ten termin. Z kolei we wtorek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że spotkanie w sprawie gazu w formacie Rosja-UE-Ukraina może się odbyć w najbliższy poniedziałek, 22 września.

KE od czerwca pośredniczy w rozmowach między Rosją a Ukrainą, mających na celu rozwiązanie sporu o ceny gazu. W czerwcu Rosja przerwała dostawy surowca dla Ukrainy, która odmówiła płacenia cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Rosja szacuje ukraińskie zadłużenie za gaz na kwotę 5,3 mld dolarów.

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodzi groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak było w 2006 i 2009 roku, podczas poprzednich „wojen gazowych”.

W poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Uzgodnili, że rozmowy w sprawie cen gazu powinny się odbyć w najbliższym czasie.

Według Holzner niewykluczone, że KE na spotkaniu w Berlinie poruszy też wątek polski – braku reakcji Gazpromu na zwiększone zamówienia w ubiegłym tygodniu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie dostało wówczas dodatkowych ilości gazu, które zamawiało.

Rzeczniczka KE dodała, że kwestia może się jednak pojawić na spotkaniu, choć teraz nie ma jej w agendzie spotkania.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl