ONZ uruchomi misję do walki z Ebolą w najbardziej dotkniętych krajach

ONZ rozmieści specjalną misję do walki z epidemią wirusa Ebola w najbardziej dotkniętych krajach Afryki Zachodniej – Liberii, Gwinei i Sierra Leone. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała w czwartek epidemię za „zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że mianuje specjalnego wysłannika, który stanie na czele misji UNMEER mającej na celu „szybką i masową mobilizację” ludzi i środków finansowych.

– Ta międzynarodowa misja (…) będzie miała pięć priorytetów: powstrzymanie epidemii, leczenie zarażonych, zapewnienie niezbędnych usług (medycznych), zachowanie stabilności i zapobieganie dalszym epidemiom – powiedział w czwartek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa sekretarz generalny ONZ.

Licząca 15 członków RB ONZ przyjęła w czwartek jednomyślnie rezolucję, wzywającą państwa do „zniesienia obostrzeń dotyczących podróżowania i (przekraczania) granic, nałożonych w następstwie wybuchu epidemii wirusa Ebola, co przyczynia się do dalszej izolacji dotkniętych epidemią państw i podkopuje ich wysiłki” w walce z wirusem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia zabiła dotąd już co najmniej 2 620 osób; zarażonych zostało w sumie co najmniej 5330 ludzi, w tym 318 pracowników medycznych, a połowa z nich zmarła. WHO ostrzega, że są to dane przybliżone, ponieważ prawdopodobnie nie odnotowano wszystkich przypadków Eboli.

Najwięcej ofiar jest w Liberii; w stolicy kraju, Monrowii, choroba rozprzestrzenia się najszybciej. Pozostałe kraje dotknięte wirusem to Sierra Leone, Gwinea, Nigeria i Senegal.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl